Na Gorazdovom literárnom Prešove boli najlepšie príspevky v žánri dráma

09.12.2006 Prešov

Prešov 9. decembra (TASR) - Účasť 26 detských prispievateľov najviac potešila organizátorov 11. ročníka celoslovenského Gorazdovho literárneho Prešova. Dnes ...
Prešov 9. decembra (TASR) - Účasť 26 detských prispievateľov najviac potešila organizátorov 11. ročníka celoslovenského Gorazdovho literárneho Prešova. Dnes súťaž v tvorbe duchovnej poézie, prózy a drámy vyhodnotili.

\"Objavili sa aj tri diela v žánri drámy, čo je pomerne rarita na týchto podujatiach a podľa odbornej poroty dosahujú veľmi slušnú úroveň, \" informoval TASR Vladimír Husár, riaditeľ Šarišského osvetového strediska v Prešove, jedného z hlavných vyhlasovateľov a organizátorov súťaže. Členka poroty, poetka a literárna vedkyňa Anna Valcerová, práve príspevky do kategórie drámy označila za najväčšie obohatenie súťaže a kvalitatívne najlepšie literárne práce.
Víťazkou v tejto kategórii sa stala Katarína Pirohová z Veľkého Šariša. \"Keďže bolo nás veľmi málo v tej kategórii, tak asi je to trošku iné prvé miesto ako v poézii, \" skromne zhodnotila svoje víťazstvo pre TASR. Pirohová sa najviac tešila na rozborový seminár členov odbornej poroty s autormi, ktorý sa konal po slávnostnom vyhlásení laureátov. Svoje súťažné texty, v ktorých dramatickou formou spracovala niekoľko biblických príbehov, napísala pôvodne pre Slovenský rozhlas.
Prvé miesto v kategórii poézie porota pririekla Kataríne Džunkovej z Košíc, momentálne študentke v Prahe. Grigorij Starodubcov z Nitry skončil druhý a patril ku kvalitatívne najmilším prekvapeniam 11. ročníka. V próze primát získala Ivana Lacková z Bratislavy a druhé miesto dvaja autori - Jozef Mydla z Prešova a Štefan Šimko z Hrabušíc v okrese Spišská Nová Ves. Medzi detskými autormi bez rozdielu literárnej kategórie obsadili prvé miesto tri dievčatá - Veronika Dubielová a Miroslava Furtkevičová zo Starej Ľubovne a Laura Mišenčíková zo Sabinova.
Do 11. ročníka poslalo dovedna svoje práce 88 autorov. V porovnaní s minulými rokmi zaznamenali organizátori podstatne vyššiu účasť prispievateľov. Všetky víťazné práce sú zverejnené v zborníku zo súťaže.
 

Vyberte región