V Krakove otvoria poľsko-slovenskú výstavu o ochrane prírody Tatier

14.12.2006 Poprad

Tatranská Štrba 14. decembra (TASR) - V Prírodovednom múzeu Inštitútu systematiky a evolúcie živočíchov v Krakove otvoria v piatok 15. decembra poľsko-sloven...
Tatranská Štrba 14. decembra (TASR) - V Prírodovednom múzeu Inštitútu systematiky a evolúcie živočíchov v Krakove otvoria v piatok 15. decembra poľsko-slovenskú výstavu nazvanú Ochrana vysokohorského prostredia Tatier.

Podľa autorov výstavy súčasný človek preniká do území s krásnou a bohatou prírodou v očakávaní emociálnych zážitkov. Veľa druhov rastlín a zvierat na slovenskej i poľskej strane Tatier ohrozila v ostatných rokoch silná antropizácia a tiež zmena prírodných pomerov. Závažná je rýchlosť prebiehajúcich zmien, čo bolo tiež dôvodom na monitoring.
\"Registrácia dynamiky týchto zmien vo vysokohorských biotopoch tradičnými metódami je málo efektívna, preto bol v rámci slovensko-poľskej spolupráce vypracovaný spoločný systém. Umožňuje registráciu v čase a priestore. Pozostáva z modulov geografického informačného systému (GIS), globálneho polohového systému (GPS) a terestriálnych veľkoformátových fotografií, \" spresnil Juraj Švajda zo Správy TANAP-u v Tatranskej Štrbe.
Za slovenskú stranu sa na projekte zúčastňoval aj strážca Správy TANAP-u Miroslav Brezovský, ktorý doplnil, že súčasťou výstavy v Krakove budú veľké farebné fotografie približujúce jednotlivé druhy biotopov, vegetačné pásma či ročný životný cyklus svišťa vrchovského tatranského.
 

Vyberte región