EuroGas mali v SR poškodiť schránkové firmy z Lichtenštajnska a Cypru

21.10.2014 Bratislava

Bratislava 21. októbra (TASR) - Do údajného poškodenia spoločnosti EuroGas Inc., ktoré viedlo k odobratiu jej licencie na ťažbu mastenca v Gemerskej Polome v roku 2005, sú zapletené schránkové firmy so sídlom v Lichtenštajnsku a na Cypre.

„V tejto veci sa už vedie vyšetrovanie, ktoré môže viesť až k medzinárodným zatykačom,“ povedal pre TASR predseda predstavenstva Wolfgang Rauball.

Vo všeobecnosti platí, že cieľom zakladateľov firiem v krajinách ako Cyprus alebo Lichtenštajnsko je daňová optimalizácia, účinnejšia ochrana investícií, majetku, ale často i zneprehľadnenie vlastníckej štruktúry a finančných transakcií.

EuroGas Inc. takto nebol poškodený po prvý raz

„Z tých môže byť následne financované nielen zakladanie dcér či získavanie podielov v iných firmách, ale v krajných prípadoch i korupčné aktivity. Samozrejme, v takom prípade dochádza k deformácii podnikania ako takého a v konečnom dôsledku i poškodeniu záujmov serióznych domácich firiem,“ uviedla pre TASR advokátka Jana Martinková z kancelárie Advocatus Martinková.

Rauball tvrdí, že EuroGas Inc. takto nebol poškodený po prvý raz. Podobný prípad sa týkal švajčiarskej dcéry EuroGas AG, ktorá sa dostala v decembri 2013 do konkurzu pre finančné machinácie jedného z členov predstavenstva. „Švajčiarska polícia a prokuratúra už na túto osobu vydala zatykač. Škody, ktoré spôsobila, už materská spoločnosť EuroGas Inc. uhradila, a tak by malo byť onedlho rozhodnuté o ukončení konkurzu EuroGas AG,“ dodal Rauball.

Otvárka novej Bane sv. Barbory v Dlhej doline nad obcou Gemerská Poloma v júni 2001.


Arbitráž voči Slovensku

Voči Slovensku vedie EuroGas Inc. arbitráž na pôde Medzinárodného strediska pre riešenie investičných sporov (ICSID) vo Washingtone. Ako žalobca požaduje od SR náhradu 3,2 miliardy USD (2,3 miliardy eur) za zmarenú investíciu v Gemerskej Polome. Tribunál, ktorý rozhodne o osude arbitráže, by mal byť kompletný v najbližších dňoch. Podľa informácií TASR jeho prezidentom by sa mal stať popredný odborník na medzinárodné arbitráže Pierre Mayer. SR si ako zástupcu zvolila profesorku Brigitte Sternovú. Arbitrom za EuroGas Inc. je profesor Emmanuel Gaillard, ktorý sa stal známym vďaka arbitráži spoločnosti Jukos s rekordným odškodným takmer 52 miliárd USD. Po ustanovení a oboznámení sa so všetkými podkladmi a stanoviskami tribunál rozhodne. "Arbitráž na pôde ICSID znamená i to, že proti nálezu tribunálu nie je prípustný žiadny opravný prostriedok okrem možnosti jeho zrušenia z dôvodu vážnych procesných chýb," vysvetlila Martinková.

EuroGas hrozil SR arbitrážami už od roku 2010

Za zmarenie investície v Gemerskej Polome žiadala firma najskôr v roku 2011 odškodné 500 miliónov eur. O rok sa k nároku na odškodné pridala aj spoločnosť EuroGas Inc., ktorá je registrovaná v USA. Celková suma požadovaného odškodného sa vyšplhala na 1,65 miliardy USD. EuroGas Inc. argumentoval porušením práv vyplývajúcich z dohody medzi ČSFR a USA o vzájomnej podpore a ochrane investícií z roku 1991. MF SR však vlani poprelo, že by nastalo akékoľvek porušenie tejto dohody.

Ložisko mastenca v Gemerskej Polome, o ktoré sa vedie spor, objavili náhodou v roku 1985 pri hľadaní cínu. Tamojší mastenec sa vyznačuje vysokou čistotou, odborníci považujú gemerské ložisko za jedno z najvýznamnejších na svete.
 

Vyberte región