Festival slobody 2014

06.11.2014 Bratislava

Bratislava 6. novembra (OTS) - Ústav pamäti národa pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu a 25. výročia udalosti 17. novembra 1989, ktoré viedli k pádu totalitného komunistického režimu, pripravil IV. ročník Festivalu slobody, ktorý sa uskutoční v dňoch 12. - 16. novembra 2014. Nad Festivalom slobody prevzal záštitu prezident SR Andrej Kiska.

Festival slobody je multižánrový medzinárodný festival, ktorý pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku. Prinesie množstvo zaujímavých filmov, výstavy, diskusie, divadelné predstavenia, či oceňovanie osobností, ktoré sa podieľali na boji proti totalite. Konanie festivalu je jednou z foriem a nástrojov na budovanie živej pamäti národa, čo je jednou z hlavných úloh Ústavu pamäti národa popri jeho poslaní dokumentovať obdobie neslobody a zločiny fašizmu a komunizmu.

Počas filmovej prehliadky bude v dňoch 12. - 14. novembra 2014 v Dome kultúry Dúbravka v Bratislave - Dúbravke premietnutých 5 hraných a 10 dokumentárnych filmov s tematikou obdobia neslobody na Slovensku i v zahraničí. Po skončení projekcií v dopoludňajších hodinách, ktoré sú určené najmä pre stredné školy, sa uskutočnia diskusie s historikmi a účastníkmi protikomunistického odboja. Nad filmovou prehliadkou festivalu prevzal záštitu minister kultúry SR Marek Maďarič.

Na festivale budú uvedené aj dve výnimočné divadelné hry. 14. novembra predstaví súbor OLDstars z Prahy dokudrámu „Přelíčení“, ktorá je rekonštrukciou súdneho procesu s vedúcimi tábora v Osvienčime. 15. novembra uvedieme predstavenie divadla Skrat „Vnútro vnútra“, v ktorom sa autori zaoberajú mechanizmami fungovania ŠtB.

Pri príležitosti 25. výročia študentského pochodu zo 16. novembra 1989 sa stretnú zástupcovia Ústavu pamäti národa, Univerzity Komenského a študentov 14. novembra 2014 pri pamätnej tabuli na budove Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí.

Oceňovanie účastníkov protikomunistického odboja a udeľovanie Cien Ústavu pamäti národa sa uskutoční 16. novembra 2014. Počas slávnostného programu v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave, predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa udelí cenu Ústavu pamäti národa. Nad oceňovaním osobností prevzal záštitu primátor hlavného mesta SR Milan Ftáčnik.

Diskusný večer „Naša cesta ku slobode“ sa bude konať 16. novembra 2014 v priestoroch KC Dunaj na Námestí SNP. Diskusia s osobnosťami, ktoré prispeli k pádu komunizmu vo svojej krajine (Česko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Slovensko).

Festival slobody sa tento rok rozšíri aj do regiónov ako jednodňová filmová prehliadka, spojená s diskusiami. Koncom novembra sa bude konať v mestách Nitra, Ružomberok a Košice. Vstup na všetky predstavenia je voľný.
Viac sa dozviete na www.festivalslobody.sk

Organizační partneri: Európska sieť Pamäť a Solidarita, Prezident SR, Ministerstvo kultúry SR, Hlavné mesto SR Bratislava, BKIS, Poľský inštitút, Maďarský inštitút, Nemecké veľvyslanectvo, České centrum, KPVS, ZPKO-PV, A4 – kultúrny priestor, Kultúrne centrum Dunaj, Divadlo Skrat

Mediálny partneri:
.týždeň, RTVS, in.ba, citilife.sk, kam do mesta, Katolícke noviny, Rádio LUMEN, TASR, Postoy.sk

ThDr. Tibor UJLACKÝ,PhD.,
riaditeľ a hovorca, Sekretariát predsedu Správnej rady ÚPN
Tel: 0903723169, Fax: 02 / 593 00 391, ujlackyATupn.gov.sk
 

Vyberte región