V Košiciach sa začína filmový festival Ekotopfilm

24.11.2014 Košice

Košice 24. novembra (TASR) - Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm sa dnes začína v Košiciach, kam sa presunul z Bratislavy. Návštevníci si v priebehu dneška a utorka (25.11.) môžu v obchodnom centre Galéria vychutnať tohtoročné víťazné filmy, vstup na všetky programy je voľný.

V ponuke sú atraktívne snímky, ktorých spoločnou témou sú ľudia, príroda a životné prostredie. Ekotopfilm je jediným festivalom na Slovensku s tak dlhou tradíciou, ktorý otvára témy dlhodobo udržateľného rozvoja. "Tento rok je Ekotopfilm výnimočným hlavne tým, že festival zavíta do viac ako 50 miest po celom Slovensku. Špeciálnym karavanom chceme filmy priniesť čo najväčšiemu počtu divákov," informovala výkonná riaditeľka podujatia Jana Kadlečíková.

V programe festivalu je napríklad ocenený americký dokument Pestovateľské mestá. Ten ukazuje inšpiratívne príbehy odvážnych mestských pestovateľov, inovátorov a obyvateľov mesta, ktorí spochybňujú systém, akým sa v krajine pestujú a distribuujú potraviny. Slovenský film Vlčie hory je príbeh o jednej z posledných divočín v Európe, na pomedzí Slovenska, Poľska a Ukrajiny.

Lákavá novinka

Jedným z najlákavejších filmov je novinka televízneho reportéra Michala Rybanského s názvom Na úteku. Priblíži v ňom niekoľko žien, ktoré sa popasovali s osudom a dokázali zmeniť svoje životy. Americký dokument Hodváb z Madagaskaru rozpráva o udržateľných globálnych fair-trade trhoch, ktoré pomáhajú zachovať prastaré tradície, budujú ženám sebavedomie a nezávislosť a menia budúcnosť ich detí. Nemecká snímka Menej je viac – hranice rastu a lepšieho života hľadá odpoveď na otázku, či existuje prosperita bez ekonomického rastu. Film Hľadanie energie priblíži život štyroch miliónov Indov, ktorí žijú mimo elektrickej siete a sú odhodlaní zachrániť svoj domov, ktorým je vzácne svetové dedičstvo UNESCO, trvalo udržateľným spôsobom života. Zahraničné filmy majú slovenský dabing.

Okrem toho čaká na návštevníkov pestrý sprievodný program. S režisérom Štefanom Vaľom budú môcť diskutovať o jeho dokumente Príčiny povodní v Anglicku, ktorý príde predstaviť do Košíc. Dobrovoľníci v spolupráci s Červeným krížom si pripravili prednášku a ukážky poskytnutia prvej pomoci. Návštevníci budú môcť priniesť použitý kuchynský olej, ktorý možno oveľa efektívnejšie použiť napríklad v doprave, logistike, energetike či iných odvetviach. Na likvidáciu môžu priniesť aj staré mobily, súčasťou programu sú aj rôzne prezentácie ekoproduktov.

Viac informácií nájdu záujemcovia na stránke www.ekotopfilm.sk.
 

Vyberte región