Štrbské Pleso pripravené na nápor, do Tatier vyrazí aj párty vlak

18.01.2015 Celý región

Bratislava 18. januára (TASR) - Relatívne krátky čas mali organizátori Svetovej zimnej univerziády (SZU) na Slovensku na prípravu celého podujatia, napriek tomu sú spokojní, ako sa im ho podarilo marketingovo pokryť. "Na prípravu sme mali iba osem mesiacov. Pripraviť dobrý marketingový projekt za takýto krátky časový úsek je veľmi ťažké, zvlášť na prelome rokov, ale podarilo sa nám zazmluvniť si v jednotlivých segmentoch niekoľkých partnerov formou barterového partnerstva," uviedol v rozhovore pre TASR generálny sekretár Organizačného výboru SZU Peter Hamaj.

Komunikačná kampaň na podporu univerziády a propagáciu podujatia má za cieľ aj zviditeľniť región na Slovensku ako i vo svete. "Na sociálnych sieťach sme spustili videoprezentáciu. Máme pripravený spot, ktorý budú uverejňovať Eurosport ako i všetky ďalšie televízne stanice, ktoré budú robiť prenosy zo Slovenska. Spot odvysielajú vždy pred a po každom prenose."

Na základe manuálov medzinárodnej organizácie FISU vypracoval organizačný výbor koncept vzhľadu športovísk s komunikácie na športoviskách a mimo nich. Pripravený je celý vizuál univerziády, v ktorom sa vychádza zo štyroch základných farieb - žltej, modrej, červenej a zelenej. V rovnakej farbe budú aj pódiá pri medailových či "kvetinových" ceremoniáloch.

Špecifikom SZU bude doprava, kde sťažovali organizátorom situáciu poloha športovísk a obmedzený počet parkovacích miest v oboch dejiskách. Športovcov a jednotlivé výpravy budú do Tatier privážať autobusy z letísk vo Viedni, Bratislave, Košiciach a Poprade. Charterové autobusy ich budú potom zvážať z hotelov aj priamo na športoviská. "Nechceme Štrbské Pleso zahltiť ďalšími vozidlami výprav, vieme, aké sú tam kapacity. Očakávame návštevnosť 6- až 7-tisíc a na to by neboli kapacity dostatočné," vysvetlil Hamaj.

"Pred Hotelom FIS bude pripravené čisto iba parkovisko pre akreditovaných ľudí. Prvé záchytné parkovisko je pred hospodárskou budovou, ak sa naplní, je pripravené centrálne parkovisko na Štrbskom Plese a potom sa bude môcť stáť nižšie aj popri ceste na označených miestach. Je k tomu vypracovaný kompletný dopravný projekt schválený štátnou a obecnou políciou. Momentálne máme vyhradených tisíc parkovacích miest na Štrbskom Plese plus ďalšie v Tatranskej Štrbe, odkiaľ sa bude možné transportovať hore zubačkou."

Najväčší nápor ľudí očakáva OV SZU počas otváracieho a záverečného ceremoniálu a víkendov. Počas trvania univeziády budú posilnené linky zubačky a tatranskej električky. Takisto bude dopravne prepojené Štrbské Pleso s Orsblím, keď ráno a večer bude medzi strediskami premávať autobus pre akreditované osoby, teda aj pre novinárov. Výpravám, organizačnému výboru a medzinárodným delegátom bude slúžiť asi 50 akreditovaných áut.

Pripravený je aj tzv. párty vlak, špeciálna vlaková výprava, ktorá privezie na otvárací ceremoniál pozvaných hostí a novinárov z Bratislavy. S priamym napojením na zubačku dovezie ľudí na Štrbské Pleso a po otváracom ceremoniáli sa tou istou trasou vracia späť. Vlak má kapacitu 280 osôb, jeho súčasťou je spoločenský párty vozeň (disco a bar) a 4 vozne na sedenie aj s občerstvení. Vo vlaku bude fotostena so špeciálnym univerziádnym motívom a maskotom. V rámci univerziády majú v spolupráci s ŽSSK všetci akreditovaní účastníci bezplatnú dopravu na tratiach TEŽ, OŽ a na trati Tatranská Lomnica – Studený Potok – Poprad – Tatry na základe akreditačného preukazu.

Pomerne komplikované je ubytovanie návštevníkov, keďže na Štrbskom Plese nie je dostatočný počet ubytovacích kapacít. "Podarilo sa nám to však všetko vyriešiť. Momentálne máme na Štrbskom Plese rezervovaných 95 percent kapacít všetkých hotelov, čo je asi 980 postelí. Využívajú sa všetky hotely, ktoré sú v stredisku plus čiastočne aj v Tatranskej Štrbe. Športovci nebudú mať žiadnu vlastnú dedinu, ako to býva na olympijských hrách, ale budú ubytovaní v hoteloch tvoriacich jeden kompaktný celok. Športovci súťažiaci v Osrblí budú bývať v ubytovacích zariadeniach na Táľoch a do biatlonového areálu vzdialeného zhruba 20 km budú prepravovaní autobusmi," objasnil Hamaj. Pre športovcov nebol vytvorený žiadny centrálny stravovací systém, každý sa bude stravovať v danom hoteli, na ktorom bude ubytovaný.

Starostí je pred štartom ako maku, problémy, ktoré sa dajú očakávať, majú však organizátori pod kontrolou. Generálny sekretár OV SZU sa viac bojí tých, s ktorými sa nedá dopredu počítať: "Dúfam, že nám vydrží počasie, aby sa nám neroztopil sneh. Snáď všetko dopadne dobre a univerziáda prebehne bez problémov, aby tu neboli nejaké neočakávané udalosti. Vidíme, čo sa v súčasnosti deje vo svete, tak si želám, aby sa nič podobné nestalo u nás. Berieme to zároveň ako jedno veľké kultúrne podujatie, tak dúfam, že si to všetci návštevníci užijú a bude sa im na Slovensku páčiť."
 

Vyberte región