Slovenskí organizátori SZU sú pripravení aj na vrtochy počasia

18.01.2015 Celý región

Bratislava 18. januára (TASR) - Usporiadatelia slovenskej časti blížiacej sa 27. svetovej zimnej univerziády (SZU) dolaďujú pred štartom podujatia na Štrbskom Plese a v Osrblí už len posledné detaily. Organizačný výbor musel najskôr splniť päť základných úloh, ktoré dostal od Medzinárodnej federácie univerzitného športu (FISU).

"Išlo o inštaláciu chladiaceho zariadenia na nájazde skokanského mostíka HS-100 a preloženie časti bežeckej trate z chodníka, ktorý vedie okolo jazera Štrbské Pleso, do novej lokality poza Slepé Pleso, aby nedochádzalo ku kolízii turistov a samotných pretekárov. Ďalej sme museli zabezpečiť sfunkčnenie výroby technického snehu na bežeckom štadióne i na skokanskom mostíku a dokončiť multifunkčnú budovu v biatlonovom stredisku v Osrblí. Piatou úlohou bolo zorganizovať a zrealizovať tzv. testovacie súťaže, ktoré overili pripravenosť športovísk i samotného personálu na zvládnutie pretekov zimnej univeziády," priblížil technické nariadenia od FISU športový riaditeľ Organizačného výboru SZU Peter Chudý.

Finančne nákladné bolo najmä namontovanie chladiaceho systému a chladiacej jednotky na mostík HS-100. "Celý systém sme odskúšali na 42. ročníku Tatranského pohára vlani v decembri. Všetko fungovalo tak, ako malo. Jednotka je v plnej prevádzke a zabezpečuje nám chladenie nájazdovej stopy. Počas samotných pretekov bude na Štrbskom Plese prítomný technik z dodávateľskej firmy, ktorý bude pripravený odstrániť prípadnú poruchu či zlyhanie systému," pokračoval Chudý.

Organizátori sa snažia byť pripravení na sto percent, ale prírodný faktor počasia neovplyvnia. Problémy skokanom na lyžiach by mohol robiť silný vietor. "Samozrejme, sú veci, na ktoré nemáme dosah. Môže nastať situácia, že rýchlosť vetra na nájazde bude príliš vysoká, skokanom neumožní spustiť sa z nájazdovej veže a bezpečne tak realizovať letovú fázu skoku. My sme však pripravení aj na takúto možnosť. V programe univerziády figurujú v priebehu deviatich dní päť súťaží skokanov a tri preteky združenárov. Jednak je tam určitá variabilita, že máme jeden až dva dni na to, aby sme preteky posunuli v prípade, že by silno fúkalo. Náš mostík je zároveň vybavený umelým osvetlením, takže ak by bola sila vetra v priebehu dňa veľmi vysoká, vieme po dohode s technickými delegátmi FISU a FIS zrealizovať preteky vo večerných alebo nočných hodinách tak, aby sme naplnili kompletný program podujatia," uviedol športový riaditeľ OV SZU.

Teplá zima zamotala hlavy organizátorom najmä čo sa týka nedostatku snehu. Predpovede počasia na nadchádzajúce dni sú však optimistickejšie. "Prvýkrát nás postihlo výrazné oteplenie v decembri, potom aj začiatkom tohto roku. Prírodný sneh sa celý roztopil, 10. januára bolo sedem stupňov a niekoľkohodinový lejak. Predpoveď počasia však hovorí, že sa sneh udrží. Tento víkend by malo prísť prvé sneženie, ďalšie na budúci týždeň. Na bežeckom štadióne na Štrbskom Plese je na 2,5 km dlhom okruhu aktuálne 60 cm technického snehu. Ďalšie dni sa budeme sústreďovať na to, aby sme naviezli ďalší sneh na predĺženie tohto okruhu z 2,5 na 3,75, resp. na 5 km. Samozrejme, bude to záležať od meteorologických podmienok vo Vysokých Tatrách. V noci by mali byť mínusové teploty, pri ktorých sa dá vyrábať do zásoby technický sneh. Zároveň očakávame aj prírodné sneženie," dodal Chudý a za kompletný organizačný výbor na záver vyslovil garanciu: "Čo sa týka snehu, môžem vám zaručiť, že tak Osrblie, ako aj Štrbské Pleso, budú po snehovej stránke na zvládnutie pretekov zimnej univerziády náležite pripravené."

Brány SZU sa na Slovensku otvoria 24. januára. Prvého februára na záverečnom ceremoniáli odovzdá Slovensko štafetu španielskej Granade, ktorá je hlavným organizátorom a podujatie privíta od 4. do 14. februára. Na Štrbskom Plese a v Osrblí sa uskutočnia súťaže v behu na lyžiach, skokoch na lyžiach, biatlone a severskej kombinácii. Slovensko počas podujatia navštívi 465 športovcov z 34 krajín.
 

Vyberte región