Kristína, 25 rokov, vie, že mu išlo len o peniaze

22.03.2007 Celý región

Cítila sa po dlhom čase ako v siedmom nebi. Nikdy nepoznala takého pozorného muža, ktorý od prvého okamihu ženám rozumel. Bolo to niečo výnimočné.
„Michal vedel žene krásne dvoriť, bol nežný, šarmantný, spoločenský... “ spomína Oľga, „ale dnes to vidím úplne inak. Všetko bola len hra, pretvárka. Úlohu zvodcu hral úplne dokonale. “
S Michalom sa zoznámila v istom nočnom podniku. Od chvíle, keď ju seriózny starší pán vyzval do tanca, si dokázal získať jej náklonnosť. Svetaskúsený muž sa predstavil ako úspešný obchodník, ktorý má svoje vplyvné známosti a kontakty. „Keď budeme spolu, určite sa nám nebude vodiť zle, “ presviedčal ju. „Verila som mu každé slovo, “ povzdychne si pani Oľga, „aj keď to vyzeralo až príliš ideálne. Láska je slepá. “
Čoskoro sa z nich stali dobrí priatelia, ktorí trávili väčšinu času spolu. Chodili spolu do divadla, do drahých reštaurácií i na prechádzky. Zaľúbená Olina si ani nestihla všimnúť, že je na novom partnerovi čoraz väčšmi závislá. Priateľov, ktorí by ju mohli pred prípadným nebezpečenstvom tohto vzťahu varovať, pani Oľga pomaly ale isto opúšťala, alebo sa im zámerne vyhýbala. Ani na nich nemala toľko času ako voľakedy. A čo keby ju od vzťahu z nejakého dôvodu odhovárali? Romantická idylka teda pokračovala ďalej. Až pri jednom rande naraz prišli na pretras peniaze. „Ak máš nejaké úspory, “ začal Michal nenápadne, „mohol by som ich vďaka svojim obchodom zdvojnásobiť, ak nemáš nič proti tomu. Aspoň budeme mať z čoho zaplatiť svadbu. Čoskoro sa predsa vezmeme, nie? Mohli by sme si tiež trochu prilepšiť. Čo ty na to? “
Pani Oľga dlho neváhala a vybrala z vkladnej knižky stotisíc korún. Doteraz na ne nechcela siahnuť. Nechávala si ich na nečakané udalosti. Svojmu Michalovi však vtedy verila. Veď za ňu platil v reštaurácii a vozil ju na mercedese. O tom, že toto všetko financoval z peňazí, ktoré vytiahol z vreciek iných obetí, nemala dôverčivá žena ani tušenia. Lenže časom začala mať Oľga podozrenie, že tu niečo nehrá. Keď už bývali v spoločnej domácnosti, začala si všímať, že jej druh máva siahodlhé telefonáty s inými ženami. Potom sa jej zhodou okolností dostal do ruky jeho zápisník. „Našla som tam telefónne čísla mnohých žien, “ zveruje sa Olinka. Tajne som si ich odkopírovala. “ Väčšinu z nich obvolala. Postupne zistila, že Michal tie ženy, podobne ako ju, pripravil o tisíce korún. Veľmi dobre si rozumela najmä s Janou. Aj ona sa usilovala nájsť si priateľa, aby nezostala sama a náhodou sa tiež pri tanci stretla s Michalom. Vyšlo najavo, že od nej vymámil skoro pol milióna korún.
Keď si obe oklamané ženy pri káve vymieňali svoje skúsenosti a zážitky, ukázalo sa, že Michal používal jeden podlý trik, ktorým donútil obete, aby zachovali mlčanie a nešli ho udať: Fotil ich nahé. Pritom im nahovoril, že chce mať ich fotku stále pri sebe. „Neskôr ma však týmito fotkami nehanebne vydieral, “ len nerada sa zverovala Jana. „Vyhrážal sa mi, že keď neurobím, čo chce on, pošle moje fotky susedom a známym. Bola som bezradná. Hanbila som sa ísť na políciu a súčasne som sa obávala, čo urobí. “ Keď Michal zistil, že by mohol byť prezradený, začal byť ostražitý a nenápadne bez stopy zmizol. Ale pretože medzitým už pani Oľga a pani Jana všetko oznámili na polícii a udali aj jeho presný popis, podarilo sa colníkom na hranici milého sobášneho podvodníka zadržať. Už sa chystal vycestovať do zahraničia. Vzhľadom na to, že ho obe postihnuté dámy zažalovali, išlo všetko hladko a pán Michal právom skončil pred súdom.
Aj keď sa týmto dvom ženám podarilo presvedčiť aj niektoré ďalšie obete, aby o svojich skúsenostiach s podvodníkom vypovedali pred súdom, viacero z nich neprekonalo hanbu a odmietlo svedčiť.
Pán Michal bol za trestný čin podvodu a vydierania odsúdený na desať rokov odňatia slobody s tým, že vzniknutú škodu musí nahradiť.

Moderná žena január 2007
 

Vyberte región