Zimná univerziáda na Štrbskom plese a v Osrblí: Prinášame výsledky

01.02.2015 Celý región

Štrbské Pleso 31. januára (TASR) - Prinášame výsledky jednotlivých disciplín Zimnej univerziády na Štrbskom plese z dňa 31. januára 2015.

Po skokanskej časti vedú Poliaci pred Japonskom a Nemeckom

Poľskí reprezentanti Szczepan Kupczak, Adam Cieslar a Mateusz Wantulok vedú po skokanskej časti v sobotňajšej súťaži družstiev v severskej kombinácii na 27. Svetovej zimnej univerziáde. Na strednom mostíku na Štrbskom Plese dosiahli v súčte 337,0 b. a do druhej časti, ktorou je beh na 3x5km, vybehnú z prvej priečky a náskokom deviatich sekúnd pred japonským tímom v zložení Go Jamamoto, Aguri Šimizu, Takehiro Watanabe (330,4 b.). Najdlhší skok dňa predviedol Nemec Simon Tobias, jeho družstvu to stačilo iba na priebežnú tretiu priečku (326,2 b., +14 s). Slovensko nemá v súťaži zastúpenie.

Zlato v pretekoch s hromadným štartom pre kazažskú bežkyňu na lyžiach Slonovovú

Kazašská bežkyňa na lyžiach Anastassija Slonovová získala zlatú medailu v sobotňajších pretekoch s hromadným štartom na 15 km voľnou technikou na 27. Svetovej zimnej univerziáde. Na Štrbskom Plese dosiahla čas 44:47,1 min. a o 8,8 sekundy predstihla druhú Rusku Svetlanu Nikolajevovú. Na tretej priečke finišovala Ewelina Marciszová z Poľska (+15,2).

Z dvojice slovenských reprezentantiek dosiahla lepší výsledok Eva Segečová, ktorá skončila s odstupom 6:11,1 min. na víťazku na 35. mieste. Barbora Klementová obsadila 39. priečku (+7:50,3). "Musím povedať, že mi bolo na trati aj vtipne, keď mi tréneri zakričali, že som na 35. priečke, pretože som mala aj štartové číslo 35. Zhruba tridsať sekúnd pred sebou som mala skupinku dievčat, ale už sa to nedalo dobehnúť. Na to koľko nasnežilo, tak trať bola pripravená veľmi dobre, bola pomerne tvrdá a dobre sa bežalo," konštatovala po pretekoch Segečová.

So štartovým číslom 31 sa na trať vydala druhá slovenská bežkyňa Klementová, ktorá napokon obsadila 39. pozíciu. "Postupne sa začalo štartové pole trhať a nedokázala som sa udržať vedúcej skupiny. Dostávala som kŕče do nôh, čo si neviem vysvetliť. Máme za sebou 5 km klasicky, šprint, tímšprint, takže sme absolvovali dostatočné množstvo pretekov," uviedla Klementová.

Výsledky:

1. Anastassija Slonovová (Kaz.) 44:47,1 min., 2. Svetlana Nikolajevová (Rus.) +8,8 s, 3. Ewelina Marciszová (Poľ.) +15,2, 4. Viktoria Karkinová (Rus.) +28,8, 5. Maryna Ancyborová (Ukr.) +1:04,1, 6. Iris Pesseyová (Fr.) +1:04,1, ..., 35. Eva SEGEČOVÁ +6:11,1, 39. Barbora KLEMENTOVÁ (obe SR) +7:50,3


V pretekoch s hromadným štartom zlatý Ukrajinec Kilčyckyj

Osrblie 31. januára (TASR) - Sobotňajšie preteky s hromadným štartom mužov na 15 km na 27. Svetovej zimnej univerziáde sa stali korisťou ukrajinských biatlonistov. V Osrblí zvíťazil časom 43:17,1 min. Vitalij Kilčyckij, ktorý o 11 sekúnd predstihol krajana Dmytra Rusinova. Bronz získal Rus Jurij Šopin (+29,5).

Aj keď osrbliansky areál počas SZU prikryla vytúžená vrstva snehu, pravá zimná scenéria mala aj nepriaznivý dopad. Osrblie bolo dlho bez elektriny, stromy zaťažené mokrým snehom popadali na rozvodné drôty a dlho sa nevedelo, či sa sobotňajší program s dvoma záverečnými disciplínami, pretekmi s hromadným štartom, uskutoční. Oproti pôvodnému časovému rozpisu o 11.00 sa začiatok mužského 'massu' posunul na 12.15, ženského na 14.00.

Nakoniec pomohli záložné zdroje, a tak sa síce v slnečnom, no veternom počasí predsa len bojovalo o záverečné dve sady medailí. Medzi mužmi sa o vzácne kovy podelili dvaja Ukrajinci, zlatý Vitalij Kilčyckyj, strieborný Dmytro Rusinov a bronzový Rus Jurij Šopin.

Slovensko v 'masse' mužov na 15 km trati malo na trati tri tromfy a prvý z nich na medzičase 11. Michal Šima (celková strelecká bilancia 0-2-3-2) i 21. Henrich Lonský (0-1-2-2) začali bezchybne, na rozdiel od Michala Kubaliaka (2-2-2-0) s dvoma trestnými okruhmi. Na druhú 'ležku' dobehol Šima na 11. mieste, bežecky sa dosť trápil a keď k tomu pridal dva nepresné výstrely, už si situáciu na 19. priebežnej priečke značne skomplikoval.

Slovenský biatlon sa v ďalšom priebehu sústredil hlavne na Šimu bojujúceho medzi 30 štartujúcimi aspoň o umiestenie v najlepšej dvadsiatke. Tri trestné okruhy po prvej stojke spôsobili, že do zorného uhla sa dostal spolu s ním Kubaliak, aj keď ani jemu sa strelecky i bežecky nedarilo.

Scenár pretekov držal pevne v rukách najmä Nór Svaland, no len do prvej streľby stojmo s tromi chybami. Pozíciu lídra po ňom prevzal krajan Erdal, v záverečnej 'stojke' medzi sebou priamo súperili a obaja si kontá zaťažili ďalšími štyrmi hrúbkami. Unavené nohy im podrazil silnejší vietor ako očakávali, a tak vyprázdnili priestor na čele pre dvojicu Ukrajincov Kilčyckého a Rusinova.

Michala Kubaliaka mrzela bilancia na strelnici. "Škoda aj, že sa štart oneskoril, už sme sa naprogramovali na skorší, no nech to neznie ako výhovorka. Všetci mali rovnaké podmienky, na nič sa nemôžeme sťažovať."

Streľba bola dosť lotériou a Michal Kubaliak jej zradnosti naplno zažil. "Rozlúčil som sa s univerziádou nulou po vyčistenej stojke, ale chcel som medailu. Škoda, že mi to nevyšlo, strelnica bola veľmi ťažká, no nemáme sa za čo hanbiť, ukázali sme pekné výkony."

Konkurencia dosť inšpirovala. Michal Kubaliak: "Zišla sa tu na úrovni, my sme boli s ňou bežecky v 30-tich sekundách, bolo to dosť nasekané v jednej kope. Rusi trochu odskočili, no keď sme strelili, mohli sme sa s nimi merať. S mass štartom som veľa skúseností nemal, sú to však moje najobľúbnejšie preteky. Aj na sveťákoch našim najlepším Kazárovi a Otčenášovi takéto meranie síl chýba, pretože ak sa trafíte do terčov, vzniká veľká šanca na konečný úspech."

Výsledky

preteky s hromadným štartom na 15 km:

1. Vitalij Kilčyckyj 43:17,1 (4 tr. okr.), 2. Dmytro Rusinov (obaja Ukr.) +11,0 (3), 3. Jurij Šopin (Rus.) 29,5 (5), 4. Yohan Huillier 48,2 (4), 5. Vincent Mathieu (obaja Fr.) 53,3 (3), 6. Haakon Svaland (Nór.) 1:04,8 (7), ...16. Michal Kubaliak 3:17,4 (6), 21. Michal Šima 5:01,4 (7), 28. Henrich Lonský (všetci SR) 8:36,4 (5)


Záverečnú bodku udelilo v 'masse' zlato Češky Landovej

Osrblie 31. januára (TASR) - Biatlonové súťaže na Svetovej zimnej univerziáde uzavreli v Osrblí preteky s hromadným štartom žien. Na 12,5 km trati zvíťazila suverénne Češka Jitka Landová, druhé miesto vybojovala jej krajanka Eva Puskarčíková, tretie Ukrajinka Jana Bondarová, slovenská biatlonistka Paulína Fialková dobehla deviata.

Slovenský biatlon vsadil hlavne na Paulínu Fialkovú, pred mass pretekmi trojnásobnú medailistku, po nich sa dúfalo, že ešte nejaký vzácny kov pribudne. V mrazivom vetre bolo umenie všetky terče vyčistiť a netrafila ich ani Fialková (celková strelecká bilancia 1-0-0-3), keď jej zostal visieť hneď prvý terč. Siedme miesto so stratou 24,1 sekundy ešte veľa neznamenalo, na ôsme sa zaradila Lucia Šimová, z ktorej sa neskôr vytratila bežecká rýchlosť i strelecká istota.

Najväčšia ofenzíva sprevádzala obe Češky Puskarčíkovú a Landovú, no aj Fialkovú, ktorej druhá 'ležka' bola rýchla a stopercentná. Sprevádzal ju posun vpred na piate miesto s náznakom, že boj o jednu z medailí tak ľahko nevzdá. Mimoriadne dôležitá bola prvá streľba stojmo, ktorá už riešila aj záverečný boj o medaily. Obe Češky ju zvládli do takej miery, že zostali jasne na čele, v streleckej bravúre pokračovala Fialková, štvrtá na medzičase (+52,3), od tretej Ukrajinky Bondarovej zaostávala len 18,4 s. Na poslednú 'stojku' mierila ako piata v poradí a musela ju bezchybne vyčistiť, ak mala pomýšľať na medailový stupeň.

Záverečná stojka situáciu s množstvom chýb dosť zauzlila, Fialkovej tri výstrely mimo ju od bronzu vzdialili, za zlatom sa definitívne nasmerovala Landová pred krajankou Puskarčíkovou a Ukrajinkou Bondarovou, Fialkovú už sprevádzalo len úsilie posunúť sa zo 7. miesta vpred.

"Bolo to strašné od prvého kola, boleli ma kríže, jednoducho to nevyšlo," popísala pocity v cieli Paulína Fialková. "Chcela som podstatne viac, byť v desiatke ma neuspokojuje, no už mám všetky medaily, smutná z toho nebudem. Teraz tri dni budem oddychovať a preladím sa na Svetový pohár v Novom Měste na Morave. Aj chorobu musím zahnať, stopercentne sa určite necítim. Na univerziádu budem mať príjemné spomienky, pravda, okrem tých troch nevybielených terčov v stojke. Som rada, že som si za jednu z priorít zvolila univerziádu, uprednostnila ju pred majstrovstvám Európy a pomohla slovenskej výprave v medailovej bilancii."

Výsledky

preteky s hromadným štartom na 12,5 km:

1. Jitka Landová 40:00,5 (2 tr. okr.), 2. Eva Puskarčíková (obe ČR) +55,2 (2), 3. Jana Bondarová (Ukr.) 1:05,5 (6), 4. Julija Brygynecová (obe Ukr.) 1:25,1 (2), 5. Jelena Ankudinovová (Rus.) 1:38,4 (1), 6. Galina Višnevská (Kaz.) 1:48,3 (5), ...9. Paulína Fialková (SR) 2:36,8 (4), 19. Lucia Šimová 4:58,4 (4), 28. Alžbeta Majdišová (všetky SR) 7:23,0 (4)
 

Vyberte región