Grand Prix Zlatý súdok 2007 putuje do ČR Václavovi Linekovi

29.03.2007 Prešov

Prešov 29. marca (TASR) - Český karikaturista Václav Linek sa stal držiteľom ceny Grand Prix 13. ročníka medzinárodnej súťaže kresleného vtipu na tému pivo Zlatý súdok 2007. Výsledky dnes v Prešove oznámil zakladateľ ...
Do súťaže prišlo od 150 autorov z 27 štátov sveta 490 prác. Podstatný výber z nich sa objaví na výstave, ktorej vernisáž sa uskutoční na recesistický Deň vtákov - v nedeľu 1. apríla v Šarišskej galérii (ŠG) v Prešove. Od svojho vzniku sa ojedinelá súťaž drží tradície, že vernisáž spojená s vyhlásením výsledkov sa koná 1. apríla, nech prípadne na hocijaký deň v týždni.
Vico na tlačovej konferencii zdôraznil, že prvýkrát v histórii súťaže, ktorú organizuje predovšetkým s podporou Pivovaru Šariš a ŠG, prevážil nad účasťou slovenských karikaturistov počet súťažiacich z niektorej zahraničnej krajiny. V tomto prípade ide o Česko. Prejavilo sa to aj na rozhodnutí poroty, ktorej predsedala Marie Plotěná. Prvú a druhú cenu dostali Radek Steska a Jaroslav Dostál, obaja z Česka, na bronzovom stupienku skončil Poliak Bartolomiej Kuźnicki. Z piatich zvláštnych cien získali dve slovenskí autori Jozef Storinský a Michal Krištofovič. Medzi držiteľmi 14 čestných uznaní sú karikaturisti aj z Číny, Cypru, Srbska, Holandska a Uzbekistanu.
Na margo kvality súťažných prác Vico uviedol, že nemožno o nej povedať, žeby bola lepšia alebo horšia v porovnaní napríklad s minulými troma ročníkmi. \"Vždy v tom množstve sa nájde toľko kvality, že potom máme problém komu to dať, \" poznamenal na adresu starostí porotcov. Vždy sa objavia kresby niečím výnimočné, nové, predovšetkým v nápade. Prihliadajú však aj na čistotu výtvarného prejavu. Víťazná Linekova kresba zobrazuje vtip bez slov - žena na kazateľnici s tĺčikom v ruke \"diriguje\" muža sediaceho za stolom s pivným pohárom pred sebou. Každý rok však príde Vicovi kopa kresieb s podobnými námetmi - infúzia cez pivo, socha slobody s pohárom piva, pivová pena ako mračná, kozmické družice v podobe pohárov piva točiace sa okolo zemegule. Ako Vico dodal, nemožno ich považovať za plagiáty, pretože jeden obrázok nakreslil autor z Číny a druhý napr. z Trenčína.
Vico vlastní z predchádzajúcich ročníkov okolo štyroch tisíc kresieb od autorov z rôznych kútov sveta. \"Takú zbierku na tému pivo nemá nikto iný na svete, \" zdôraznil. Doteraz sa mu však nepodarilo v Prešove realizovať svoj projekt pivnej galérie, kde by tieto kresby vystavil. Menšie súbory mohli vidieť už v Prahe, Plzni, Českých Budějoviciach, vo Varšave, v Bukurešti.
 

Vyberte región