Súťaž študentov v speve Moyzesianu 2007 vyhral Zdenko Vislocký

26.04.2007 Prešov

Prešov 26. apríla (TASR) – Študent Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku Zdenko Vislocký vyhral dnešnú celoslovenskú súťaž Moyzesiana 2007 v Prešove. Porota mu udelila hlavné ocenenie – Cenu Mikuláša Moyzesa.
Súťaž určenú študentom hudobnej výchovy predovšetkým z pedagogických fakúlt z celého Slovenska organizuje Pedagogická fakulta Prešovskej univerzity. Na šiestom ročníku súťažil tucet vysokoškolákov z Prešova, Ružomberku a Nitry.
Podľa predsedu organizačného výboru Ľubomíra Šimčíka podujatie si udržiava dosiahnutý kredit. Napomáha tomu aj fakt, že mladých spevákov hodnotil druhý rok po sebe ako jeden z porotcov operný spevák Peter Dvorský. Jednu z ambícií organizátorov sa tohto roku nepodarilo realizovať - neprišli totiž súťažiaci z Česka, ktorí už v Prešove vystupovali. Naopak koncert laureátov Moyzesiany si vypočuli účastníci medzinárodnej vedeckej konferencie Detská identita a občianstvo v kontexte Vyšehradskej štvorky.
Súťaž je pripomienkou pedagogického pôsobenia a skladateľskej tvorby M. Moyzesa (1872 – 1944), pre ktorého sa hlavným inšpiračným zdrojom stala slovenská ľudová pieseň. Každý účastník Moyzesiany musí tiež zaradiť do svojho súťažného vystúpenia interpretáciu jednej Moyzesovej skladby. V Prešove, mieste svojho posledného odpočinku, pôsobil Moyzes na učiteľskom ústave ako profesor hudby a bol tu aj organistom.
 

Vyberte región