PRVÁ MEDAILA: István Lévai získal bronz. Oslávi ju hamburgerom

15.06.2015 Celý región

Baku 14. júna (TASR) - Prvú medailu pre Slovensko získal na I. európskych hrách v Baku zápasník István Lévai. V grécko-rímskom štýle v hmotnostnej kategórii do 66 kg vybojoval v nedeľu bronz po tom, čo v dramatickom zápase o 3. miesto zdolal v Aréne Hejdara Alijeva Ukrajinca Denysa Dem'Jankova 6:4 na technické body.

"Veľmi sa teším, že sa mi podarilo pre Slovensko získať historicky prvú medailu na EH. No ľutujem, že to nie je zlato, radšej by som bral to. Tréner mi po polčase povedal, aby som to nevzdával a aby som pokračoval vo svojom boji a že určite vyhrám," povedal historicky prvý slovenský medailista z európskych hier.

Zverenec trénera Karola Lengyela síce nestačil vo štvrťfinále na Arťoma Surkova, no ruský súper postupom do finále potiahol slovenského borca do repasáže, cez ktorú sa dostal až k bronzu. Lévai sa tak teší už zo svojej štvrtej medaily v rade z majstrovstiev Európy, keďže EH v Baku sú pre zápasníkov zároveň kontinentálnym šampionátom. V Belehrade 2012 vybojoval zlato v kategórii do 60 kg, o rok neskôr v Tbilisi pridal bronz a rovnaký kov získal aj vlani vo fínskom meste Vantaa už vo vyššej kategórii do 66 kg.

Dvadsaťštyriročný Lévai si v azerbajdžanskej metropole najprv jasne poradil v kvalifikačnom kole s Grékom Vladimirosom Matiasom. Už v prvej perióde si vytvoril náskok 8:0 a rozhodca duel po dvoch minútach a 14 sekundách ukončil vzhľadom na technickú prevahu slovenského borca. Podobne suverénne si počínal aj v osemfinále, v ktorom mu na výhru nad Talianom Davide Cascavillom stačilo 2:17 min. Lévai vyhral na technické body 9:1. Vo štvrťfinále však bol nad jeho sily Surkov. Už po 57 sekundách ho rozhodca napomínal a zápasník Dukly Banská Bystrica sa potom dvakrát nechal ošetriť, keďže mu z nosu tiekla krv. Rus mal v ďalšom priebehu navrch, v čase 5:18 min získal deviaty technický bod a vyhral tak na prevahu.

Lévaiovi však pomohol Surkov semifinálovým víťazstvom nad Ukrajincom Denysom Dem'Jankovom, ktorým poslal Slováka do opráv. V nich rodák z maďarského Dorogu vlastniaci slovenský pas vyhral nad Dánom Fredrikom Bjerrehuusom 9:6 na technické body a prebojoval sa do zápasu o bronz, kde narazil práve na Dem'Jankova. V dueli začal veľmi dobrým záberom, ale nedokázal súpera strhnúť k žinenke. V čase 1:22 mal po napomínaní Ukrajinca prvú výhodu v parteri, ten sa však z nebezpečnej situácie dostal a následne podbehom pod pažu získal dva body. Dem'Jankov pridal ďalší hod na dva body a po prvej perióde viedol 4:0. V druhej perióde sa však prejavila výborná fyzická a kondičná pripravenosť Lévaia. Prvý bod získal po treťom napomínaní súpera a po následnom kladive sa dostal do vedenia 5:4. Potom dokázal roztrhnúť nepríjemný záber Ukrajinca a získal ďalší bod. Súper už v závere nedokázal nájsť sily na zvrátenie vývoja a Lévai tak mohol oslavovať zisk vytúženej medaily.

Titul si v kategórii odniesol spomínaný Surkov, ktorý vo finále vyhral nad Migranom Arutjunjanom z Arménska 2:0 na technické body. Druhý bronz bral domáci Hasan Alijev.

Rodák z Maďarska

Lévai sa narodil v Maďarsku, no v lete 2011 získal slovenské občianstvo a odvtedy reprezentuje nový domov na vrcholných podujatiach. "Veľmi sa teším, že sa mi podarilo pre Slovensko získať historicky prvú medailu na EH," povedal. Európske hry sú zároveň kontinentálnym šampionátom, no Lévai získal za dve tretie miesta iba jednu medailu.

Celkovo je to už jeho štvrtá z vrcholných akcií. V roku 2012 získal ne ME titul a potom pridal ďalšie tri bronzy. "Najvyššie hodnotím práve titul majstra Európy, ale táto dnešná medaila je hneď na druhom mieste. Najťažší pre mňa bol zisk vlaňajšej a tejto," povedal.

V nedeľňajšom finále si poradil s Ukrajincom Denysom Dem'Jankovom 6:4 na technické body. Lévai pritom prehrával po prvej perióde 0:4. V druhej sa však prejavila jeho výborná fyzická a kondičná pripravenosť. Prvý bod získal po treťom napomínaní súpera a po následnom kladive sa dostal do vedenia 5:4. Potom dokázal roztrhnúť nepríjemný záber Ukrajinca a získal ďalší bod. "V prvej minúte som cítil, že mi už dochádzajú sily, ale hodil som lopatou, aby ten 'rušňovodič' zabral a podarilo sa," tešil sa.

Jedinú prehru na turnaji zaznamenal vo štvrťfinále, keď ho zdolal Rus Arťom Surkov 0:4. "Najťažší bol práve zápas s ním, nepodarilo sa mi ho zvládnuť. Minulý rok som s ním zápasil v Srbsku a prehral som, takže som ho už poznal. Je to tohtoročný juniorský majster Európy," povedal o svojom jedinom premožiteľovi. Šéf slovenského zväzu František Lengyel dodal: "Rusi sú väčšinou technické typy a väčšinou majú problém, že v piatej, šiestej minúte odchádzajú. No tento šliapal celý čas ako hodinky."

Pôjde do McDonald´s

Zápasenie i napríklad džudo však poznajú systém repasáží, takže jedna prehra ešte neznamená koniec. To bol aj Lévaiov prípad a Surkov ho semifinálovým víťazstvom nakoniec "potiahol" do ďalších bojov: "Myslel som si, že pôjde do finále a že sa mu podarí zdolať toho Ukrajinca. Keď prehráte zápas, vždy fandíte tomu, ktorý vás zdolal, aby vás potiahol vyššie."

Na otázku, ako oslávi úspech, odpovedal okamžite: "Pôjdem na McDonald's. Je to moje obľúbené jedlo a dva a pred súťažou si ho musím odoprieť aspoň na 2,5 týždňa," vyznal svoju náklonnosť k sieti reštaurácií s rýchlym občerstvením. "Keď sme sem prišli, ako prvé sa spýtal práve na to, či to tu je a my sme mu povedali, že nie," prezradil šéf zväzu.

Lévai teraz bude dva týždne odpočívať a oslavovať a potom ho už čaká ďalší vrchol sezóny. "Budem sa pripravovať na majstrovstvá sveta, ktoré sú kvalifikáciou na olympiádu v Rio de Janeiro," uviedol. Z nich si zabezpečí miestenku najlepších päť vzpieračov. "István patrí do prvej päťky v Európe a myslím si, že vo svetovom rebríčku do najlepšej osmičky. Takže, ak všetko pôjde dobre, mohol by ju získať," dodal František Lengyel.

grécko-rímsky štýl - do 66 kg:

kvalifikačné kolo:

István LÉVAI (SR) - Vladimiros Matias (Gr.) 8:0 na technické body /4:0 na body/

osemfinále: Lévai - Davide Cascavilla (Tal.) 9:1 na t.b. /4:1/

štvrťfinále: Lévai - Arťom Surkov (Rus.) 0:9 na t.b. /0:4/

repasáž - 2. kolo: Lévai - Fredrik Bjerrehuus (Dán.) 9:6 na t.b. /3:1/

o bronz: Lévai - Denys Dem'Jankov (Ukr.) 6:4 na t.b. /3:1/

finále: Migran Arutjunjan (Arm.) - Surkov 0:2 na t.b. /0:3/

Konečné poradie: 1. Arťom Surkov (Rus.), 2. Migran Arutjunjan (Arm.), 3. István LÉVAI (SR) a Hasan Alijev (Azer.)
 

Vyberte región