PSK zrušil regionálne osvetové strediská

05.06.2007 Prešov

Prešov 5. júna (TASR) - Všetkých sedem regionálnych osvetových stredísk (ROS) v Prešovskom kraji zrušili dnes k 31. decembru 2007 poslanci Prešovského samosprávneho kraja (PSK).
Uznesením ďalej rozhodli, že od 1. januára 2008 vzniknú oddelenia kultúrno-osvetových činností v rámci organizačných štruktúr regionálnych knižníc.
Predseda PSK Peter Chudík (Smer-SD) po prijatí uznesenia pre TASR uviedol, že ho nepodpíše. Už v rozprave povedal, že uznesením navrhované riešenie nie je racionalizáciou služieb v kultúrnych zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK, ale likvidáciou ROS. Podľa predsedu PSK by nemalo byť prvým krokom racionalizácie hneď zrušenie ROS.
Eduard Vokál, predseda väčšinového 40-členného poslaneckého klubu SDKÚ-DS a KDH v 62-člennom krajskom parlamente povedal, že hlavným cieľom návrhu klubu je efektívnejšie hospodárenie kultúrnych zariadení. Podľa neho nejde ani o zánik osvetovej činnosti pod hlavičkou PSK a ani o degradáciu miestnej kultúry. Návrh reaguje na fakt, že odkedy PSK prevzal do svojej pôsobnosti 28 príspevkových organizácií, ich štruktúra nebola zmenená. Väčšina funguje so stratou. Cieľom racionalizácie je transparentné a účelné nakladanie s peniazmi určenými na kultúru v kraji. Peniaze, ktoré sa ušetria pri redukovaní administratívnych a režijných nákladov budú použité podľa nového modelu na podporu nákupu nových kníh a na podporu kultúrnych podujatí grantovým spôsobom v celom Prešovskom kraji.
S potrebou racionalizácie súhlasili viacerí poslanci aj z opozície, navrhovali ju však oddialiť a dnes ju neschvaľovať. Vladimír Ledecký (klub Smer-SD, HZD a ANO) povedal, že návrh robil ekonóm, 99 percent z neho je o peniazoch, ale nikto nezmeria význam kultúry. Chudík pri hlasovaní navrhol aj vyňať z návrhu uznesenia bod o zrušení ROS, no to neodsúhlasili. Za pôvodný návrh bolo 32 poslancov, proti 18 a traja sa zdržali.
V siedmich ROS so sídlami v Prešove, Poprade, Starej Ľubovni, Bardejove, Svidníku, Vranove nad Topľou a v Humennom pracuje asi 85 ľudí. Väčšina ROS sídli v objektoch, ktoré sú majetkom PSK.
 

Vyberte región