Hrad a skanzen v Starej Ľubovni dnes zaplnili deti

05.06.2007 Stará Ľubovňa

Stará Ľubovňa 5. júna (TASR) - Prehliadku v sprievode hradných pánov i poddaných, vystúpenie sokoliarov, ukážky remesiel i vyučovanie v starej škole pripravilo pre najmenších návštevníkov Ľubovnianske múzeum v Starej ...
Dnešný úvodný program prilákal deti z východného Slovenska i z prihraničnej oblasti Poľska. Zaujali ich najmä vystúpenia sokoliarov z Banskej Bystrice, ktorí predstavili orla stepného, ale aj sovu, poštolky či krkavce.
Ľudové remeslá prezentovali v areáli hradu dvaja rezbári zo Slovenska i Poľska, výrobca divadelných bábok a maliarka na sklo. V skanzene si deti mohli pozrieť tkanie kobercov na krosnách, zdobenie kraslíc drôtom, tvorbu keramiky a vyskúšať si modelovanie z cesta. Rady remeselníkov v stredu rozšíri košikárka.
V dreveničke, prenesenej do skanzenu z Údola a vybavenej zariadením školy zo začiatku 19. storočia, čakal na deti \"pán rechtor\". Cvičenia si písali kriedou na tabuľky ako ich prastarí rodičia.
Vlani počas 9. ročníka podujatia navštívilo hrad a skanzen v Starej Ľubovni viac ako 1800 detí i dospelých. Ľubovniansky hrad so skanzenom ľudovej architektúry a stredovekým vojenským táborom v podhradí patrí k piatim najnavštevovanejším hradom na Slovensku.
 

Vyberte región