Dedinka Ilija svojím pokojom očarovala aj viacerých cudzincov

11.07.2015 Banská Štiavnica

Ilija 11. júla (TASR) - Malinká obec pod Sitnom Ilija je rodiskom viacerých známych osobností. Narodil sa tu sochár a medailista Vojtech Remeň, jeho brat a známy strihač Maximilián či herec Peter Debnár. Dedinka bola a stále je lákadlom aj pre chatárov, ktorí sem chodia tráviť chvíle oddychu. Svoje stopy tu však zanechali aj ďalší, ktorým malebnosť obce učarovala natoľko, že sa rozhodli v Iliji ostať natrvalo.

Akademický sochár a medailér Vojtech Remeň sa v obci nielen narodil, ale tu aj podľa starostu Milana Jokla žil. Jeho diela je možné obdivovať nielen na Slovensku a v zahraničí ale aj v rodnej obci. Je autorom pamätníka obetiam 2. svetovej vojny, ktorý bol postavený na začiatku dediny v 60. rokoch minulého storočia. V ostatných rokoch ho obec opravila.

Podľa starostu pripomína zrejme najväčší holokaust v dejinách Slovenska, keď v roku 1944 fašistickí vojaci zadržali 109 osôb, z toho 69 detí a previezli ich do Kremničky. "Odvliekli celú cigánsku osadu. Zachránilo sa len jedno dievča, ktoré bolo v tom čase na návšteve v susednej dedine," hovorí o tragických udalostiach starosta. Známa je aj Remeňova plastika Sitnianskych rytierov na múre pri jeho dome v Iliji.

Tvorbu rodákov bratov Remeňovcov, ale aj herca Petra Debnára, ktorého prezývali Maco, a tiež Mikuláša Štrbu, ktorý dokumentoval divadlo a tradície obce, približuje aj stála expozícia v sále kultúrneho domu.

Starosta si však pochvaľuje spoluprácu aj s ďalšími umelcami, ktorým dedinka Ilija učarovala. Ide o slovenských výtvarníkov Zuzanu Bodnárovú a Svätopluka Mikytu. Najnovšie chce starosta v spolupráci s Mikytom obnoviť tabule, ktoré vítajú prichádzajúcich pri vstupe do obce. "Dohodli sme sa, že spraví nejaký návrh, taký dedinský, romantický, že by sme to tento rok dali do poriadku," podotkol v tejto súvislosti Jokel.

Zaujímavosťou je, že aj samotný starosta bol v obci najprv len chatárom. "V roku 1999 som si kúpil v obci chalupu. Najprv sme sem chodili len na víkendy," zaspomínal si starosta, ktorý kedysi býval vo Zvolene. Pokoj v Iliji a romantické okolie si však manželov natoľko podmanili, že sa nakoniec do dediny presťahovali a ostali v nej trvalo bývať.
 
 
 
 
 

Vyberte región