Vo Svidníku sa začal program 53. Slávností kultúry Rusínov-Ukrajincov Slovenska

15.06.2007 Svidník

Svidník 15. júna (TASR) - Predstavením detského divadelného súboru zo Šarišského Jastrabia začal sa dnes vo Svidníku trojdňový program 53. Slávností kultúry Rusínov - Ukrajincov Slovenska. Potrvá do nedele 17. júna, ...
Slávnosti sú ústredným podujatím v celoročnom kalendári Zväzu Rusínov-Ukrajincov Slovenska (ZRUS). V dnešnom programe bola ešte súťaž v maľovaní na chodník žiakov materských a základných škôl zo Svidníka a beseda so spisovateľmi z Ukrajiny a zo Slovenska píšucimi po ukrajinsky.
Podľa tajomníka Ústrednej rady ZRUS so sídlom v Prešove Pavla Bogdana sú slávnosti vyvrcholením činnosti kolektívov ľudovej umeleckej tvorivosti všetkých žánrov a majú veľkú tradíciu. \"Vo Svidníku sa sústreďujú súbory z celého regiónu, ktorý obývajú Rusíni - Ukrajinci na Slovensku, a zároveň prichádzajú aj súbory, ktoré prezentujú partnerské organizácie nášho zväzu zo zahraničia. Vo Svidníku očakávajú predstaviteľov národnostných organizácií z Poľska, Srbska, Chorvátska. V programe sa predstavia aj slovenské, ruské a české súbory. Dovedna by malo účinkovať asi 700 účastníkov slávností. \"
Ako Bogdan dodal, od Ministerstva kultúry SR dostali na poslednú chvíľu pred slávnosťami finančný príspevok. Projekt, ktorým oňho žiadali, podali do konca roka 2006, schválili im ho koncom februára. Nie je však v takej výške ako pred rokom, a tak si - tak ako po minulé roky - musia na krytie nákladov spojených s realizáciou festivalu požičať.
 

Vyberte región