Vo Svidníku vyvrcholili 53. slávnosti kultúry Rusínov - Ukrajincov

17.06.2007 Svidník

Svidník 17. júna (TASR) - Programovým blokom z vystúpení zahraničných a hosťujúcich súborov Hosť do domu vyvrcholili dnes vo Svidníku 53. slávnosti kultúry Rusínov - Ukrajincov Slovenska, ktoré sú ich najväčším ...
Počas troch dní sa predstavilo približne 700 účinkujúcich rôznych žánrov z domova i zahraničia. Okrem folklóru to bola aj beseda so spisovateľmi zo Slovenska a Ukrajiny, divadelné predstavenia, súťaž detí v maľovaní na asfalt či výstava knižnej produkcie v ukrajinčine, vychádzajúca na Slovensku.
Podľa tajomníka Ústrednej rady Zväzu Rusínov - Ukrajincov v Prešove Pavla Bogdana organizátorov potešila vysoká návštevnosť podujatí, čo im dáva istú nádej do budúcnosti. Ako však zdôraznil, existujú problémy, ktoré každoročne musia prekonávať organizátori nielen svidníckych slávností, ale aj iných podujatí Rusínov - Ukrajincov. \"Ide najmä o financovanie, čo je veľmi podstatné pri takýchto podujatiach. Chýba v ňom jasný systém, lebo ak majú žiť naďalej kultúrno-národnostné organizácie pravidelným životom, aby kultúru mohli rozvíjať systematicky, na to momentálne nie sú najlepšie podmienky, \" dodal Bogdan.
 

Vyberte región