Slováci vybojovali na Svetovej letnej špeciálnej olympiáde 24 medailí

03.08.2015 Celý región

Los Angeles 3. augusta (TASR) - Slovenskí športovci s mentálnym postihnutím vybojovali na Svetovej letnej špeciálnej olympiáde v Los Angeles (22. júla – 2. augusta) dokopy 24 medailí, z toho sedem zlatých.

V LA sa cez víkend skončilo vrcholné športové podujatie pre športovcov s mentálnym postihnutím. Slovenskí reprezentanti si v konkurencii športovcov zo 165-ich krajín počínali veľmi úspešne. Medailové umiestnenia si vybojovali plavci Darina Krihová (striebro 25 m prsia) a Michal Poloni (2x bronz; 100 m znak aj 200 m prsia). Atléti získali po dvoch medailách - Monika Cabajová bola strieborná v behu na 200 m a skoku do výšky, Martin Vaškovič získal v behu na 100 m zlato a na 200 m striebro. Boccisti Erika Szepeová a František Rigo boli zhodne v jednotlivcoch obaja zlatí.

Kompletnú kolekciu medailí si priviezli jazdci. Filip Graňo získal zlato v traili a striebro v anglickom jazdení, v anglickom jazdení získala ešte Michaela Bednárová bronz. Unifikovaný tím futbalistov (športovci s mentálnym postihnutím a ich partneri bez postihnutia) nedosiahol na vytúžené finále a skončil bronzový. Moderná gymnastka Gizela Billiková získala štyri bronzové kovy s náčiním (obruč, stuha, kužele a lopta) a vo viacboji striebro. Po dve medaily vybojovali stolní tenisti Dominika Rástočná (v dvojhre bronzová) a Adam Cabaj (v dvojhre zlatý), spolu získali v zmiešanej štvorhre zlato. Tenisti vo štvorhre získali striebro a k nemu Jaroslav Kulina ešte striebro a Milan Pumpa zlato.

Hry celkovo hodnotili jej účastníci ako výborne zorganizované, na ich organizácii sa podieľalo dokopy 30-tisíc dobrovoľníkov. Súčasťou Hier bol aj otvárací a záverečný ceremoniál, sprievodný kultúrny program a séria skríningových vyšetrení športovcov. Informácie pochádzajú z tlačovej správy Slovenského hnutia špeciálnych olympiád (SHŠO).
 

Vyberte región