Účastníci matičného festivalu v Kežmarku prijali na záver posolstvo k mládeži

07.07.2007 Kežmarok

Kežmarok 6. júla (TASR) - Prijatím posolstva k mládeži celého sveta vyvrcholil dnes v Kežmarku jubilejný 10. Matičný svetový festival slovenskej mládeže, ktorý sa začal 1. júla vo Vysokých Tatrách.
V prijatom posolstve účastníci pripomenuli odkaz vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda, ale aj úctu a spolupatričnosť Slovákov na celom svete. Vyzdvihli, že mladí Slováci sa pravidelne stretávajú od roku 1980 a dejiskom jubilejného 10. festivalu boli práve Vysoké Tatry, ktoré sú symbolom Slovenska.
Podujatie je zamerané na udržiavanie a prehlbovanie vzťahov medzi Slovákmi žijúcimi v zahraničí a domácimi Slovákmi a koná sa každé tri roky. Záštitu nad tohtoročným jubilejným 10. stretnutím mladých Slovákov prevzali prezident SR Ivan Gašparovič a predseda vlády Robert Fico. Prezident sa osobne zúčastnil na záverečnom programe festivalu a prihovoril sa k účastníkom z bezmála 20 krajín sveta, pričom vyjadril ochotu pomáhať mladým ľuďom.
Predseda Matice slovenskej Jozef Markuš ocenil pomoc mesta Kežmarok pri organizovaní jubilejného festivalu v regióne Tatier. Primátorovi Igorovi Šajtlavovi odovzdal Zlatú medailu sv. Cyrila a Metoda. Práve Kežmarok bol počas festivalu dejiskom medzinárodného futbalového turnaja žiakov, na ktorom sa zúčastnilo šesť družstiev.
Dejisko nasledujúceho 11. Matičného svetového festivalu slovenskej mládeže zatiaľ nie je známe, ale hostiteľom 12. stretnutia o šesť rokov by malo byť mesto Martin, sídlo Matice slovenskej.
 

Vyberte región