Na kežmarskom festivale remesiel bol atrakciou aj ručne poháňaný kolotoč

07.07.2007 Kežmarok

Kežmarok 7. júla (TASR) - Ručne poháňaný drevený kolotoč so štvoricou ramien a rovnakým počtom veľkých prútených košov pre najmenších \"vzduchoplavcov\" patrí k atrakciám festivalu Európske ľudové remeslo (EĽRO), ...
V centre mesta sa prezentuje vyše 200 remeselníkov zo Slovenska i zahraničia a v areáli hradu 60 žiakov stredných odborných učilíšť so zameraním na remeslá.
Na piatkovom otvorení festivalu sa zúčastnil prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič, ktorý netajil obdiv nad zručnosťou remeselníkov. Prezradil, že on sám rád pracuje s drevom a doma má niekoľko figúrok, ktoré sám vyrezal.
Tohtoročné EĽRO je venované cechu tkáčov ľanového plátna, ktorého zachované artikuly sú z roku 1587, ale už v roku 1437 mali kežmarskí tkáči spoločnú dielňu. Cech tkáčov prezentovali v uličke remesiel v blízkosti hradu najmä tkáčky domácich úžitkových a dekoratívnych kobercov.
V centre mesta sa prezentujú aj ďalší remeselníci, napríklad kováči, rezbári, keramikári, sklári, čipkárky, vyšívačky, výrobcovia sviečok či papiera. Novinkou je výroba syra a žinčice na salaši pod hradom a tiež tradičná pekáreň chleba.
Podujatie sprevádza bohatý kultúrny program. Na dvoch pódiách, pri radnici a pri hrade súbežne vystupujú domáce i hosťujúce folklórne súbory, tanečníci, speváci a hudobníci. Pre návštevníkov sú pripravené výstavy a netradičné prehliadky Kežmarského hradu, kde divadelníci z blízkej Ľubice pripravili predstavenia spracované podľa povestí spojených s mestom Kežmarok a tamojším hradom.
 

Vyberte región