Tatranci si pripomenú milovníka Tatier Járu Cimrmana

08.07.2007 Poprad

Vysoké Tatry 7. júla (TASR) - Vzťah Járu Cimrmana k Tatrám si pripomenú domáci i hostia 12. až 14. júla za účasti protagonistov Divadla Járy Cimrmana.
V Grandhoteli Praha v Tatranskej Lomnici otvoria výstavu o jeho pripravovanom výstupe na horu v Altaji a uvedú predstavenie hry Vyšetřování ztráty třidní knihy. V piatok 13. júla skupina nadšencov vystúpi s horskými vodcami na Lomnický štít, kde odhalia pamätnú tabuľu Járu Cimrmana. V sobotu 14. júla podujatie vyvrcholí golfovým turnajom v areáli Black Stork vo Veľkej Lomnici.
Keď sa v roku 1907 vracal priekopník skialpinizmu Jára Cimrman z neúspešného pokusu zdolať vysokohorský štít v Altaji, zastavil sa vo Vysokých Tatrách, ktoré ho očarili majestátnosťou i srdečnosťou ľudí.
Pri pohľade na končiare Tatier ho uchvátila myšlienka sprístupniť Lomnický štít závesnou lanovou kabínkou. Projekt lanovej dráhy vrátane reštaurácie s vysokohorskou prirážkou odovzdal uhorskej vláde v zime 1907. Tá však nebola naklonená rozvoju Tatier a navrhla Cimrmanovi realizovať projekt v maďarskej časti Uhorska, na horu Mátra. Napriek tomu, že Cimrman s touto alternatívou nesúhlasil, projekt sa s malými obmenami neskôr zrealizoval.
V roku 1908 Cimrman pretavil do praxe myšlienku vybudovať v Tatrách pre verejnosť sánkarskú dráhu a golfové ihrisko, kde sa mohli konať aj celoeurópske preteky. Prvé ročníky sám vyhral na sánkach, ktoré pomenoval Júlia 1 a s univerzálnou golfovou palicou Júlia 2 na počesť dcéry jedného z tatranských horských vodcov. Vzťah s Júliou sa mu darilo úspešne tajiť. Zachovala sa iba jediná písomná zmienka - zápis z roku 1908 v knihe návštev Grandhotela Praha v Tatranskej Lomnici. Bývali v apartmáne 101, kde Cimrman napísal báseň Tatry a Júlia a tiež odvážnu nástennú fresku Júlia a ja, ktorú vedenie hotela nechalo premaľovať. V súčasnosti je ukrytá pod nánosom farieb, ale nie je vylúčené, že sa ju podarí odkryť.
 

Vyberte región