V Kežmarku dnes vyvrcholil 17. festival Európske ľudové remeslo

08.07.2007 Kežmarok

Kežmarok 8. júla (TASR) - V Kežmarku dnes popoludní vyvrcholil 17. ročník trojdňového festivalu Európske ľudové remeslo (EĽRO), na ktorom sa zúčastnilo vyše 200 remeselníkov zo štyroch európskych krajín a takmer ...
Spomedzi majstrov, ktorí predvádzali remeselnú zručnosť v na Hlavnom a Hradnom námestí v Kežmarku, zaujali návštevníkov najmä keramikári, medzi nimi manželia Mária a Oskar Hanusekovci z Pezinka, ktorí prišli pod Tatry predviesť výrobu a predaj úžitkovej a dekoratívnej keramiky.
Mária Hanuseková v rozhovore pre TASR povedala, že \"sa venuje predovšetkým tvorbe folklórnych reliéfov. Do hliny spracováva najmä slovenské kroje, reliéfy a plastiky, ale aj drobnú keramiku v tvare podkovičiek, srdiečok či krížikov\". Venujú sa aj sakrálnej keramike. Práce z ich dielne zdobia napríklad kostol v Kvetnici pri Poprade, pre ktorý vytvorili Poslednú večeru, Krížovú cestu či Betlehem.
K remeselníkom, ktorí počas troch festivalových dní v Kežmarku zaujali návštevníkov, sa zradila tiež Adriana Floreková z Námestova. Predvádzala techniku drôtovania úžitkovej keramiky - rôznych nádob, šálok či hrncov.
Tohtoročný EĽRO venovali organizátori cechu tkáčov ľanového plátna.
 

Vyberte región