Sumu 300 miliónov Sk z úveru EIB použije PSK na ďalšie investície

12.07.2007 Prešov

Prešov 12. júla (TASR) - Dovedna 300 miliónov Sk z návratných úverových zdrojov Európskej investičnej banky (EIB) vynaloží Prešovský samosprávny kraj (PSK) v rámci Fázy II. Projektu regionálna infraštruktúra Prešov – ...
V zásobníku je necelých sto investičných akcií vo všetkých 13 okresoch Prešovského kraja. Ide o aktivity v skvalitňovaní ciest 2. a 3. triedy, vylepšovaní domov sociálnych služieb, objektov škôl, kultúrnych zariadení. Všetky sa týkajú organizácií, ktorých zriaďovateľom je PSK. Najvyššia suma, 57 miliónov Sk, smeruje do okresu Prešov, ktorý je najväčší v kraji. S 36 miliónmi Sk nasleduje okres Poprad, s 30 miliónmi Sk okres Bardejov, s vyše 28 miliónmi Sk okres Vranov nad Topľou. Najmenej, približne 6,5 milióna Sk, sa ujde najmenšiemu okresu v kraji Medzilaborce.
Uznesenie, prijaté Zastupiteľstvom PSK 3. júla, podpísal dnes predseda PSK Peter Chudík (Smer-SD). Na tlačovej konferencii k tomu povedal, že je nespokojný, ako sa peniaze rozdelili. \"Nie som presvedčený, že boli peniaze dobre rozdelené, \" poznamenal. Podľa neho o 300 miliónoch Sk sa nemôže rozhodovať na poslednú chvíľu. Pôvodný návrh akcií pripravený Úradom PSK poslanci na rokovaní úplne zmenili. Chudík preto s napätím čaká rokovanie s EIB a reakciu EIB na tento zásobník akcií. Predseda PSK dodal, že keby uznesenie nepodpísal, tak by išiel sám proti sebe, keďže úver v EIB vybavoval v prvom rade on.
PSK uzavrel s EIB úverovú zmluvu na 1,3 miliardy Sk 11. júla 2006. Splatnosť úveru je 25 rokov s možným odkladom prvej splátky na 7 rokov. Úver má rámcový charakter, to znamená, že PSK sa bude podieľať rovnakou sumou na ňom ako EIB. Vo Fáze I. čerpania úveru použili vyše 785 miliónov Sk na opravu ciest 2. a 3. triedy a 100 miliónov Sk na skvalitnenie technického parku Správy a údržby ciest PSK, ktorá je majetkovo 100-% dcérou PSK. Zvyšná suma z uzavretého úveru má ísť na rekonštrukciu objektu pre domov sociálnych služieb v Sabinove.
 

Vyberte región