Šimkovi (KDH) sa nepáči, že najviac matrík sa zruší v Prešovskom kraji

13.07.2007 Prešov

Prešov 13. júla (TASR) - V Prešovskom kraji má podľa návrhu Ministerstva vnútra SR zo súčasných 108 zostať k 1. januáru 2008 spolu 31 matričných úradov. Podľa poslanca Národnej rady SR Jozefa Šimka (KDH) ide o \"veľmi ...
Zo súčasných 974 matrík sa má znížiť ich počet na 197, pričom, ako uviedol dnes Šimko na tlačovej besede, podľa jeho poznatkov najviac matrík ubudne práve v Prešovskom kraji. Podľa neho je ministerský návrh tvrdo centralistický a \"bratislavský\", urobený od stola, bez poznania skutočnosti v teréne. Ako dodal, \"netreba vzďaľovať úrady od občanov\". Pritom pri návrhu nie je vyčíslená finančná úspora z jeho uskutočnenia. Návrh je do 20. júla v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Návrh odmietli aj dvaja starostovia obcí - Radatíc v okrese Prešov Anna Halická a Šarišských Michalian v okrese Sabinov Jozef Brendza, ktorí prišli na Šimkovu tlačovú konferenciu. Podľa ministerských predstáv mali by občania Radatíc chodiť na matriku až do obce Petrovany, čo je bezmála na druhom konci okresu. Halická pripustila možnosť nižšieho počtu matričných úradov v obvode Prešov a starostovia po dohode navrhujú znížiť ich počet nie na 6, ako je to v návrhu, ale len na deväť, pričom v súčasnosti je v obvode Prešov, ktorý zahŕňa územia okresov Prešov a Sabinov, dovedna 18 matričných úradov. Brendza upozornil aj na fakt, že matrikárka v obci, aj keď bola zamestnaná len na čiastočný úväzok, slúžila občanom v potrebnú chvíľu. Ak však začnú dedinčania cestovať za touto službou do miest, zvýši to ich náklady na financie, ale aj na čas.
Podľa návrhu v obvode Bardejov poklesne počet matrík z 10 na tri, v obvode Humenné (vrátane okresov Snina a Medzilaborce) z 22 na 5, v obvode Kežmarok z osem na tri, v obvode Poprad vrátane okresu Levoča z 15 na päť, v obvode Stará Ľubovňa z 11 na tri, v obvode Stropkov zo šesť na jeden, v obvode Svidník z osem na dva a v obvode Vranov nad Topľou z 10 na tri.
 

Vyberte región