Folklórny súbor Hermanovčan oslávil 40. výročie založenia

14.07.2007 Prešov

Hermanovce 14. júla (TASR) - Folklórny súbor Hermanovčan z Hermanoviec v okrese Prešov dnešným festivalom za účasti viacerých hostí oslávil 40. výročie vzniku. Patrí do malého počtu dedinských kolektívov ...
Spoluobčanom, ale aj divákom z okolia 35 členov súboru v speváckej a tanečnej zložke a v cimbalovej ľudovej hudbe pod vedením Viliama Dzuríka predviedlo to, čo majú najnovšie v repertoári a s čím pocestujú o mesiac na festival do Bosny a Hercegoviny. Bude to ich tretie vystúpenie za hranicami. Hermanovčan má v repertoári piesne a tance z Hermanoviec a blízkeho okolia, ba aj zo Zemplína či iných regiónov východného Slovenska.
Vedúci súboru, 37-ročný Miroslav Jurčišin pre TASR konštatoval, že po istej stagnácii sa činnosť súboru podarilo obnoviť asi pred desiatimi rokmi. On sám vedie súbor päť rokov. Stretávajú sa na pravidelných nácvikoch. \"Chcem byť prísny, ale nikto ma nechce počúvať, \" poznamenal s úsmevom. Teší ho, že činnosť vyvíja aj detský folklórny súbor Hermanček.
Jubilanta prišli pozdraviť vystúpením speváci ľudových piesní Mária Mačošková a Ján Ambróz, tanečníci súrodenci Novotnovci z profesionálneho PULS-u, folkloristi zo susedných Uzoviec a z Bertotoviec. K 40. výročiu Hermanovčan vydal v reedícii na CD-nosiči nahrávku ľudových piesní s názvom Z Hermanovec pujdzem, ktorá prvýkrát vyšla pred desiatimi rokmi v podobe audiokazety.
Hermanovčan založil v roku 1967 Pavol Ragančik, bývalý tanečník folklórneho súboru Zemplín. Naplno rozvinul svoju činnosť pod vedením Medarda Adamka v rokoch 1983 až 1991, ktorý nechýbal ani na dnešných oslavách. Súbor získal ocenenia na rôznych prehliadkach regionálneho charakteru. Jediným členom súboru celých 40 rokov je Karol Dzurík, predtým tanečník, dnes člen speváckej skupiny.
 

Vyberte región