Opozičníkom v prešovskom parlamente chýba ochota vedenia mesta komunikovať

19.07.2007 Prešov

Prešov 19. júla (TASR) - Na nedostatok ochoty ku komunikácii o najvážnejších problémoch prešovskej samosprávy a spôsoboch ich riešenia sa dnes posťažovali predstavitelia poslaneckého klubu SDKÚ-DS a KDH v tunajšom parlamente.
Reagovali tak pred novinármi na situáciu, ktorá vznikla pri viacerých bodoch rokovania členov mestského zastupiteľstva (MsZ) v stredu 18. júla.
Podľa predsedu klubu Stanislava Kahanca a jeho členov Jozefa Kužmu a Vasila Janka najvypuklejšie sa to prejavilo pri návrhu a schvaľovaní novej organizačnej štruktúry mestského úradu (MsÚ), obsadzovaní miest v orgánoch obchodných spoločností s účasťou mesta, pri rozvojových projektoch a pri narábaní s majetkom mesta.
Z 25 miest v predstavenstvách a dozorných radách v šiestich spoločnostiach dostal klub SDKÚ-DS a KDH šesť, a to bez predchádzajúcej dohody medzi klubmi a primátorom. Podľa Kahanca ide o nerešpektovanie pomerného zastúpenia v 31-miestnom MsZ, v ktorom 14 kresiel patrí ich klubu, a je teda najpočetnejší. Väčšinu však tvorí koalícia 16 poslancov z dvoch klubov - Smer-SD, ĽS-HZDS, SF a z klubu kresťanských demokratov a nezávislých, ktorý vytvorili už po voľbách odídenci z KDH. Jednu z nich, Katarínu Ďurčanskú si primátor Pavel Hagyari (nezávislý) vybral za zástupkyňu. Podľa Kahanca minimálna mesačná odmena za členstvo v orgánoch je tri-štyri tisíc korún. V minulom funkčnom období mestskej samosprávy, v ktorom bol Kahanec \"koaličníkom\", patrilo opozícii desať z 26 miest v orgánoch spoločností.
Kužma vidí príčinu vzniknutého stavu v tom, že nový primátor nemá stranícke krytie a prirodzené personálne zázemie. Pár jeho ľudí prišlo na MsÚ zo súkromnej sféry bez skúseností zo samosprávy a nedokážu ešte rozlíšiť rozdiely. Navyše, podľa Kužmu sa Hagyari zdržuje len veľmi málo dní v týždni na úrade, nemá potom dostatok času na realizáciu všetkých svojich vízií o rozvoji Prešova.
Janko zopakoval pred novinármi svoje obvinenie členov väčšinového poslaneckého klubu, že majú málo morálky a veľmi myslia na majetok, ktoré predniesol na rokovaní v stredu. \"Nastúpili nekorektné vzťahy, ktoré tu ešte neboli, \" konštatoval poslanec, ktorý je s jednou prestávkou členom MsZ od nežnej revolúcie.
 

Vyberte región