Hanušovské vlastivedné múzeum ponúka výstavu Ide mašinka

20.07.2007 Celý región

Hanušovce nad Topľou 20. júla (TASR) - Dovedna 800 predmetov spojených so železničnou dopravou obsahuje výstava Ide mašinka, ktorú sprístupnilo vo svojich priestoroch Vlastivedné múzeum (VM) v Hanušovciach nad Topľou.
Podstatná časť vystavených exponátov pochádza od vranovského zberateľa Rudolfa Galoviča. Výstava je spomienkou na 60. výročie úplného obnovenia premávky na železničnej trati Prešov-Vranov-Strážske, ktorá bola na sklonku druhej svetovej vojny veľmi poškodená ustupujúcim nemeckým vojskom.
\"Z dielne vášnivého zberateľa ponúkame návštevníkom múzea rozličné medaily, vyznamenania, odznaky s témou železníc, rôzne druhy železničných lístkov, aj kartónové, ktoré vydávali cestujúcim donedávna, a podobne, \" uviedol dnes pre TASR pracovník múzea Peter Šafranko. Dodal, že nechýba ani literatúra o histórii železníc, plagáty, spomienkové predmety a doklady viažuce sa na prácu v železničnej doprave, liatinové a emailové čísla z rôznych rušňov, staré lampáše, svietidlá, píšťalky a pod.
Spomínaná trať mala v minulosti veľký hospodársky význam. Plány jej zrodenia vznikli na sklonku 19. storočia a stavali ju v rokoch 1939 až 1943. Jej krátku prevádzku narušili vojnové udalosti spojené s oslobodzovaním v roku 1945, kedy bola zničená. Povojnová obnova trate trvala veľmi dlho. Všetky tieto udalosti dokumentuje množstvo fotografií, séria štyroch poštových známok a trojrozmerných materiálov. Výstava potrvá do 5. augusta.
 

Vyberte región