Minulý školský rok sa prešovskej ZUŠ Mikuláša Moyzesa vydaril

22.07.2007 Prešov

Prešov 22. júla (TASR) - Dovedna jedenásť najvyšších ocenení si z celoslovenských súťaží odniesli v školskom roku 2006/2007 žiaci Základnej umeleckej školy (ZUŠ) Mikuláša Moyzesa v Prešove. Jej riaditeľ Ján Saloka i ...
Medzi laureátmi s najvyššími oceneniami sú napríklad dvaja žiaci v hre na husliach Anton Čonka a Ladislav Ferko s pedagógmi Ruženou Varcholovou a Slávkou Kopčákovou. Vyhrali Schneiderovu Trnavu i súťaž v Nižnej na Orave. Podobné úspechy zaznamenali Ľudmila Džubáková v hre na flaute, Peter Ferko v hre na akordeóne, ako aj dychové trio Silvia Hániková, Andrea Zusková a Ivana Bavoľárová. Speváčka Tatiana Hicová na celoslovenskej súťaži Nové tváre slovenského džezu v Bratislave získala spolu s Pavlom Šarišským cenu objav roka a recitátori Miško Pirník a Eva Cisková sa stali laureátmi Hviezdoslavovho Kubína. O ich umelecký rast sa starajú učitelia ako je Danica Verčimáková, Renáta Zgolová, Klára Ganzerová, Andrea Demjanová, Mária Lacová, Anna Geciová, Jana Ljubimová, Lenka Novotná, Mária Kuderjavá a Ladislav Petráš.
ZUŠ so štyrmi odbormi - hudobným, tanečným, literárno-dramatickým a výtvarným - v uplynulom školskom roku navštevovalo 860 žiakov, z nich presne jedna desatina štúdium absolvovala. Staralo sa o nich dovedna 48 pedagógov. Škola má vlastný mládežnícky dychový orchester Baštovanka pod vedením Jozefa Kakaščíka, detský folklórny súbor Šariš vedený Jozefom Pirohom, akordeónový súbor, sláčikový orchester a spevácky zbor Zvonček. Mladí folkloristi účinkovali napr. na festivale v Turecku a v Srbsku, dychovkári koncertovali v Poľsku a v Nemecku.
Podľa Saloku pod výborné výsledky ZUŠ sa podpísal aj fakt, že škola po viacročnej rekonštrukcii pracovala už vo svojich vynovených hlavných priestoroch na Baštovej ulici. V tunajšej koncertnej sále zorganizovala sedem spoločných vystúpení žiakov ZUŠ, rovnaký počet koncertov sa konal aj v sále Parku kultúry a oddychu.
Škola je v zriaďovateľskej pôsobnosti miestnej samosprávy a o dva roky si pripomenie 150. výročie svojho založenia.
 

Vyberte región