Vranovskí poľnohospodári sú tesne pred ukončením žatvy

01.08.2007 Celý región

Vranov nad Topľou 1. augusta (TASR) - Poľnohospodári vo Vranovskom okrese sú tesne pred ukončením žatvy. Obilie z polí majú pozberané na vyše 94 %. Poslednú úrodu zberajú už len poľnohospodárske subjekty v ...
\"S výnosmi nie sme spokojní, máme za sebou rok mimoriadnych výkyvov v počasí, extrémne sucho striedali búrky, ktoré spôsobili na poľnohospodárskych plodinách a dokonca aj na objektoch veľké škody, \" uviedla dnes pre TASR riaditeľka Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej správy vo Vranove nad Topľou Vlasta Hudacká. Dodala, že počasie spojené s jarnými mrazmi postihlo najmä pšenicu, jačmeň a repku.
Priemerný výnos u hustosiatych obilnín v okrese dosahuje 3,5 t/ha, čo je zhruba o 20 % menej ako vlani. Výnosy u pšenice sa u jednotlivých subjektov líšia, pohybujú sa od 2 do 5,3 t/ha, podobne je na tom aj produkcia jačmeňa (od 1,8 do 4,27 t/ha) a repky olejnej (od 1,7 do 2,7 t/ha).
Tohoročnú žatvu začali poľnohospodárske subjekty v okrese s dvojtýždňovým predstihom. \"Nepriniesla len nižšie úrody, ale aj vyššie ceny obilia. Vlani sme pšenicu predávali za 3 600 až 3 800 Sk, teraz sa predáva za 4 600 Sk. Samozrejme, že od tejto ceny bude závisieť aj cena múky, chleba, ba aj bravčového a hovädzieho mäsa, \" doplnila Hudacká. Na zbere obilia sa podieľali vlastné vysokovýkonné kombajny, ale aj technika v rámci výpomoci z Prešovského a Trebišovského okresu.
Dovedna 120 poľnohospodárskych subjektov vrátane súkromne hospodáriacich roľníkov hospodári vo Vranovskom okrese na zhruba 20 000 ha poľnohospodárskej pôdy.
 

Vyberte región