Prešovské združenie Per Spectrum má pestrý letný program

01.08.2007 Prešov

Prešov 1. augusta (TASR) - Vernisáž výstavy pod názvom Cesta výtvarného umelca Dušana Pončáka sa konala dnes v priestoroch súkromnej galérie Per Spectrum v Prešove.
Ide o jeden z príspevkov k pestrému programu letných aktivít rovnomenného združenia profesionálnych výtvarných umelcov Prešova.
Vyše 66-ročný Pončák, ktorý žije a pôsobí v tomto krajskom meste, patrí k významným predstaviteľom súčasného sochárstva na Slovensku. Na výstave sa ako člen spomínaného združenia prezentuje dielami komornej tvorby z posledného obdobia. Komisárka výstavy Klára Kubíková v príhovore na vernisáži zdôraznila trvalú umelcovu orientáciu na výtvarné stvárnenie takých hodnôt ako je láska, pokora, pravda.
Kubíková je aj komisárkou výstavy, ktorú Per Spectrum od 3. augusta pripravilo s podporou mesta Prešov v Umeleckej besede v Bratislave. Výstavnícka aktivita sa koná na počesť prijatia združenia do Slovenskej výtvarnej únie. Podľa zakladateľa a predsedu združenia Daniela Rochlitza výstava približne 150 obrazov 17 autorov, vrátane už dvoch nežijúcich členov združenia Juraja Daňa a Juraja Kresilu, \"je historicky prvá a najväčšia výstava, čo sa týka počtu vystavovaných umelcov a počtu vystavovaných diel prešovských umelcov v Bratislave\".
Per Spectrum vo svojej galérii organizuje výstavy svojich členov vždy od prvého dňa v mesiaci. V júli sa tak prezentovala Anna Hausová. Okrem toho v prvom prázdninovom mesiaci sa konal v Batizovciach plenér členov združenia. V pondelok 6. augusta sa začne detský letný výtvarný tábor v Lipovciach pri Prešove a súčasne v spolupráci s Metodickým centrom v Prešove aj plenér učiteľov výtvarnej výchovy z Prešova a okolia. Podľa Rochlitza má prispieť ku kultivovaniu výtvarného cítenia mladej generácie. Obe aktivity robia po minuloročnej úspešnej premiére.
Združenie začalo fungovať v roku 2006, jeho rovnomenná galéria sídli od 1. mája 2006 v budove Katolíckeho kruhu na Jarkovej ulici 77. Výstavné priestory sú otvorené od 12. do 18. h v pondelok, stredu, piatok a v sobotu, vstup je voľný. Jej riaditeľkou je Ľuba Kotalová.
Členmi združenia sú akademickí maliari, sochári a architekti žijúci alebo pôsobiaci v Prešove.
 

Vyberte región