OZ Sporiteľ: Premiér zavádza a klame verejnosť s cieľom deštrukcie 2. piliera

08.08.2007 Celý región

Vyjadrenia premiéra Roberta Fica na adresu dôchodkových správcovských spoločností (DSS) sú podľa Občianskeho združenia (OZ) Sporiteľ pokusom klamať a manipulovať občanov. Cieľom je oslabenie až deštrukcia 2. ...
\"Je úplne jedno, či pán premiér hovorí tieto veci úmyselne a vedome, alebo z hľadiska svojej neodbornosti, nekvalifikovanosti a ekonomického diletantizmu. Každopádne klame slovenskú verejnosť, zavádza, mätie ju, pravdepodobne s cieľom vytvoriť si dobrú pôdu pre to, aby došlo k totálnej deštrukcii dôchodkového systému, \" uviedol na dnešnom stretnutí s novinármi splnomocnenec OZ Sporiteľ a bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník.

Zavádzaním je podľa Kaníka napr. tvrdenie, že strata v hospodárení DSS ohrozuje úspory občanov. \"Naopak, táto skutočnosť potvrdzuje, že nový dôchodkový systém bol nastavený tak, aby neumožnil rýchly zisk na úkor sporiteľov, \" argumentoval exminister práce. Podnikanie súkromných spoločností v 2. dôchodkovom pilieri je podľa neho dlhodobou investíciou s návratnosťou 10 až 15 rokov, príjmy DSS sú pritom zákonom percentuálne presne určené. \"Peniaze sporiteľov sú od toho absolútne oddelené, \" zdôraznil Kaník.

Tvrdenie, že štát neručí v plnej výške za prípadnú stratu spôsobenú porušením zákona, je podľa exministra práce absolútnym nezmyslom. \"Je hanbou, ak si premiér, ktorý sa hrdí svojim právnickým vzdelaním, ani poriadne neprečíta zákon, ku ktorému sa vyjadruje, \" vyhlásil Kaník.

V prípade, že by sa naplnili vízie premiéra Fica, došlo by podľa Kaníka predovšetkým k poškodeniu 1,5 milióna ľudí zapojených do 2. sporivého piliera. Nimi nasporené prostriedky by sa totiž ocitli v ohrození. Bývalý minister odmieta argument, že fungovanie 2. piliera spôsobuje deficit Sociálnej poisťovne (SP), keďže ten existoval dávno predtým, ako bola reforma dôchodkového systému uskutočnená. \"To, čo treba urobiť, sú zmeny a úpravy 1. piliera, ktorý nie je dlhodobo udržateľný. Druhý pilier je zdravý, fungujúci a dokáže ľuďom prinášať v budúcnosti stabilné a lepšie dôchodkové zabezpečenie, \" dodal Kaník.

Premiér Fico v utorok na adresu DSS vyhlásil, že ich stratové hospodárenie z predchádzajúcich dvoch rokov vytvára riziko, že ľudia nedostanú prostredníctvom svojho dôchodku ani toľko, koľko do týchto spoločností vložili. \"Vláda nemôže vylúčiť, že v priebehu rokov môže vývoj v DSS a ich schopnosti vyplácať dôchodky nabrať rozmery a črty podobné vývoju v nebankových subjektoch, \" povedal na utorkovej tlačovej konferencii predseda vlády. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) však tieto tvrdenia odmietla. Podľa predsedu asociácie Petra Sochu sú nepochopením toho, ako dôchodkový systém funguje.

Vývoj podobný nebankovým subjektom v prípade DSS vylučuje aj Národná banka Slovenska (NBS). Tá vykonáva nad ich činnosťou pravidelný dohľad. \"Navyše, vklady sporiteľov sú striktne oddelené od majetku samotných správcovských spoločností, \" uviedla pre TASR hovorkyňa NBS Jana Kováčová.
(TASR)
 

Vyberte región