Prešovská firma prosperuje vďaka výstavbe domov v Nemecku

10.08.2007 Prešov

Prešov 10. augusta (TASR) - Obrat 30 miliónov Sk očakáva v tomto roku firma JK Slovakia, s. r. o. , Prešov, zameraná na výrobu a výstavbu nízkoenergetických ekologických rodinných domov.
Väčšinu postavila a postaví v Nemecku, pričom táto spolupráca trvá celých 10 rokov od založenia firmy. V roku 2006 obrat spoločnosti predstavoval 26 miliónov Sk.
Podľa jedného z dvoch konateľov spoločnosti Teodora Krakovského pre súčasné prosperovanie firmy bolo rozhodujúce to, že \"veľmi skoro sa nám podarilo dostať na západný trh\". Naznačil, že na základe rozbehnutých rokovaní sa javí ako veľmi reálne, že v tomto roku by mali postaviť aj svoj prvý dom v Taliansku. Krakovský dodal, že počas celej spolupráce s nemeckým partnerom na tamojšom náročnom trhu nemali vážnejšiu reklamáciu na kvalitu práce. Ako jediná firma zo SR je JK Slovakia od marca 2007 členom Nemeckého spolku výrobcov montovaných a hotových domov.
Základom výroby domov v drevozávode v Lipanoch v okrese Sabinov je obvodový nosný panel, ktorý je certifikovaný a spĺňa všetky podmienky z hľadiska požiarnej odolnosti. Kompletné technologické zariadenie do Lipian doviezla JK Slovakia z Nemecka.
Podľa konateľa Ondreja Jedláka nahráva rozvoju ich produkcie a dodávke domov na kľúč aj rastúca cena zemného plynu. Spotreba energie je v ich domoch o polovicu nižšia ako v murovaných domoch.
Za 10 rokov existencie JK Slovakia postavila v Nemecku 350 domov, a to v okolí Berlína, kde v roku 1998 postavili aj svoj prvý dom, ďalej v okolí Chemnitzu, Kolína nad Rýnom a Augsburgu. V SR dodali na kľúč vyše 50 domov, prevažne v Prešovskom kraji. V súčasnosti budujú jeden takýto príbytok vo Fiľakove.
V trvalom pracovnom pomere zamestnáva firma 30 ľudí, ostatné potrebné pracovné sily rieši využitím živnostníkov rôznych remesiel.
 

Vyberte región