Primátor Prešova avizuje úspory v mestských firmách v desiatkach miliónov Sk

23.08.2007 Prešov

Prešov 23. augusta (TASR) - Úspory desiatky miliónov Sk vo fungovaní firiem s majetkovou účasťou mesta avizuje primátor Prešova Pavel Hagyari (nezávislý).
Reagoval tak dnes pred novinármi v hodnotení výsledkov valných zhromaždení (VZ) obchodných spoločností, ktoré sa uskutočnili v predošlých dňoch.
Možnosti úspor nešpecifikoval, naznačil však, že začiatkom septembra by malo vedenie mesta prerokovať závery z končiaceho sa auditu mestských firiem. Ušetrené milióny chce vrátiť vo firmách do zlepšenia kvality nimi poskytovaných služieb. Navyše je pripravený k zmenám v štruktúre mestských firiem.
Zopakoval svoje tvrdenia po nástupe do funkcie, že efektivita využívania mestského majetku je nízka a jeho výnosnosť veľmi malá. Dodal, že nie je naklonený predávať majetok vo vlastníctve samosprávy. Naopak, mestu už chýbajú pozemky, ktoré by mohlo ponúknuť prípadným investorom. Na VZ upozornil členov orgánov spoločností na lepšie využívanie eurofondov, a to aj prostredníctvom zastúpenia Prešovského samosprávneho kraja v Bruseli.
Mesto Prešov má majetkovo svoju 100-% dcéru v spoločnostiach Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP), a. s. , Technické služby mesta Prešov (TSMP), a. s. , Mestská správa služieb (MSS), s. r. o. , a Prešov Real, s. r. o. Podľa Hagyariho práve DPMP je zo všetkých mestských firiem v najlepšej kondícii. Nedošlo tu preto k výmene predsedu predstavenstva a riaditeľa spoločnosti Petra Janusa. K zmene vo vedení nedošlo ani v MSS, riaditeľkou zostala Ivana Pronerová. Novou riaditeľkou TSMP sa stala doterajšia vedúca odboru mestských organizácií Mestského úradu v Prešove Andrea Marcinková.
V ostatných troch organizáciách má mesto väčšinový, prípadne menšinový podiel. Personálna zmena sa udiala vo firme Správa a zimná údržba prešovských ciest, s. r. o. Novým konateľom za mesto Prešov sa stal Peter Smutný.
Prešovský primátor chce od začiatku roka 2008 zriadiť aj novú firmu na správu asi 800 mestských bytov, keďže doterajší správca Spravbytkomfort, a. s. , nefunguje \"vždy tak, ako by sme chceli\".
 

Vyberte región