Šéf ĽS-HZDS tvrdí, že ako oznamovateľ má právo na heslo ku kazete

07.09.2007 Prešov

Poprad 7. Septembra (TASR) – Spokojnosť s tým, že sa podarilo odkódovať kazety s menami klientov nebankových subjektov, vyjadril dnes v rozhovore pre TASR predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Konštatoval, že jeho prvoradou ...
„Ako oznamovateľ mám právo, aby mi heslo oznámili. Kazeta je v niekoľkých vyhotoveniach, ktoré mali garantovať, ak by sa mi niečo stalo, aby v tom pokračoval niekto iný. Takže ja môžem zverejniť aj to, čo, povedzme, prokuratúra nemôže, “ zdôraznil Mečiar.
Ako povedal, jeho prvoradou snahou bude dostať kľúč ku kazete, heslo na odkódovanie a ďalší postup sa bude odvíjať od poznatkov, ktoré na kazete sú. Podľa neho nie je dôvod, aby nezverejnil údaje, ktoré majú spoločenskú hodnotu. Jedinou podmienkou môže byť, ak by o odloženie zverejnenia požiadala prokuratúra a polícia.
Na otázku TASR, či zverejnené informácie môžu mať dopad aj na niektorých politikov či politické strany, Mečiar odpovedal: „Je predpoklad, že áno. Chýba priamy dôkaz, ktorý by potvrdil kto, kedy, ako, v ktorom čase. Je predpoklad, že tam budú i veľké záujmové skupiny, ale počkajme a nepredbiehajme. Keď budeme mať pravdu, nemusíme sa dohadovať a môžeme hovoriť o konkrétnych veciach. Ja viem, že ja tam nie som. Ja viem, že moji najbližší spolupracovníci tam tiež nie sú a rodinní príslušníci tiež nie, čiže nemám dôvod čokoľvek utajovať pred verejnosťou. “
Podľa Mečiara existovala ponuka zo zahraničia vyriešiť problém rýchlejšie, ale vzhľadom na možnosť existencie kompromitujúcich materiál kazetu do zahraničia nevydal a nechal ju iba na Slovensku.
 

Vyberte región