Vo Vranove prezentovali novú knihu o kostole a kláštore pavlínov

08.09.2007 Celý región

Vranov nad Topľou 8. septembra (TASR) - Pútnický farský Kostol Narodenia Panny Márie a kláštor pavlínov vo Vranove nad Topľou je názov novej knihy, ktorú dnes prezentovali v Katolíckom kultúrnom dome v spomínanom meste. ...
Otec Leander pôsobí po vyše dvestoročnej pauze pavlínov vo Vranove od roku 1990. \"Kniha je písaná z pohľadu kňaza, teológa, ktorý podáva informácie nielen ako historik, ale predovšetkým ako kňaz, pričom všetky udalosti dokumentuje z historických prameňov, \" uviedla pre TASR riaditeľka Hornozemplínskej knižnice (HK) vo Vranove Emília Antolíková. Dodala, že spomínané pramene nie sú prístupné bežným bádateľom. Kniha je založená len na faktoch.
Opisovaný kostol vznikol v stredoveku - v období rokov 1441 a postavili ho františkáni. V roku 1478 ho zachvátil požiar a v roku 1580 ho odovzdali vranovským reformovaným evanjelikom. V roku 1672 boli do Vranova povolaní na rekatolizačnú misiu otcovia pavlíni. Rok 1672 sa spája s menom Márie Esterhazyovej - majiteľky panstva Čičva, ktorá ako veľmi vzdelaná katolícka žena zverila pavlínom dielo rekatolizácie. V auguste spomínaného roku vzišlo biskupské rozhodnutie o zriadení kláštora a vtedy zavítali do Vranova aj prví pavlíni. Viac o histórii kostola, kláštore a návrate pavlínov na Slovensko získa čitateľ práve v spomínanom knižnom diele.
Kniha vyšla v náklade 2 tisíc výtlačkov, má 160 strán a resumé je napísané v šiestich jazykoch - anglickom, nemeckom, talianskom, poľskom, ruskom a maďarskom.
 

Vyberte región