Kultúrne slávnosti vrcholia behom po stopách zbojníka Juska

09.09.2007 Celý región

Juskova Voľa 9. septembra (TASR) - Behom po stopách zbojníka Juska Slanským vrchmi, do ktorého sa zapojilo vyše 50 vytrvalcov, vyvrcholili dnes v obci Juskova Voľa vo Vranovskom okrese Kultúrne slávnosti.
V bohatom programe vystúpilo množstvo folkloristov a zabávačov zo širokého okolia. \"V obci zároveň vyvrcholil aj dvojdňový fotografický plenér, ktorého cieľom bolo získavanie a prezentácia fotografického materiálu o obci, \" uviedla dnes pre TASR spoluorganizátorka podujatia a riaditeľka Hornozemplínskeho osvetového strediska Anna Gdovinová. Dodala, že spomínané akcie sú súčasťou projektu Po stopách zborníka Juska, ktoré spolu s prešovskom skupinou Kostitras realizuje od minulého roka Obecný úrad v Juskovej Voli.
\"Cieľom projektu je propagácia a zveľaďovanie prírodného a kultúrneho dedičstva regiónu Slanské vrchy a rozvoj cestovného ruchu, \" povedal starosta obce Pavol Kaňuch. Doplnil, že v rámci projektu za 1,5 milióna korún pribudnú v okolí obce turistické trasy, zlepší sa propagácia obce a okolia, podmienky pre pobyt turistov a pod. Zámerom realizátorov projektu je tiež čistenie peších turistických trás od konárov, príprava workshopov, zhotovenie prvkov drobnej architektúry - náučných tabúľ, sochy zbojníka Juska, kamenného stĺpa s erbom obce a pod. Partnerom projektu je aj poľská gmina Labowa.
Podľa starostu vyhlásili v obci súťaž o najväčší dubák. Súťažiaci hubári môžu tak do polovice októbra, keď je záver hubárskej sezóny, doniesť svoje rekordné úlovky na tamojší obecný úrad. Záver súťaže vyvrcholí varením hubovej \"mačanky\" - tradičného voľanského jedla.
 

Vyberte región