Podľa Vášáryovej nie sú vzťahy s Ukrajinou prioritou súčasnej vlády

20.09.2007 Prešov

Prešov 20. septembra (TASR) - Udržať Ukrajinu v čo najtesnejšom styku so Slovenskom a s Európskou úniou (EÚ) nie je prioritou súčasnej vlády SR. Tá radšej podporuje dialóg s Ruskou federáciou (RF), konštatovala dnes na ...
V tejto súvislosti uviedla, že niekoľkokrát neúspešne interpelovala premiéra Roberta Fica, aby odpovedal v parlamente na otázku, čo bolo obsahom jeho rozhovoru s ruským prezidentom Vladimirom Putinom \"na dači\". Ako doplnila, predpokladá, že to boli otázky energetiky a to je už \"strategická a bezpečnostná problematika\".
Podľa poznatkov poslankyne Fico ani spriazneným predstaviteľom Smeru - SD v členských krajinách EÚ neodovzdal žiaden oficiálny protokol, o čom viedol rozhovor s Putinom. Ako Vášáryová dodala, nie je proti vládnemu zámeru o silnejší dialóg s RF, nepáči sa jej však, že Ficov kabinet obhajuje ruské záujmy vo viacerých otázkach.
V reakcii na otázky Vášáryová konštatovala, že pre poľskú a maďarskú zahraničnú politiku sú vzťahy s Ukrajinou prvoradé. Rozumie aj postoju Jána Čarnogurského, ktorého starý panslavizmus nie je ničím novým v slovenskej politike a rozvíjali ho už Svetozár Hurban Vajanský a Jozef Škultéty. Táto politika bola podľa nej prekonaná vstupom SR do EÚ a Severoatlantickej aliancie. \"Niektorým predstaviteľom vládnej koalície ako keby nedochádzalo, že Slovensko je v únii, \" podčiarkla.
Vášáryová si tiež myslí, že prezident SR Ivan Gašparovič by sa mohol viac angažovať v slovenskej zahraničnej politike, v súčasnosti to robí - podľa nej - tak na 50 percent.
Vášáryovej beseda bola prvou akciou v novom ročníku verejných diskusných stretnutí v rámci programu jour - fixe, ktoré organizuje prešovská kancelária Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) v spolupráci s Nadáciou Konrada Adenauera. Vášáryová je čestnou predsedníčkou SFPA.
 

Vyberte región