Podľa Mytrjajevovej vo voľbách na Ukrajine uspeje päť politických strán

27.09.2007 Prešov

Prešov 26. septembra (TASR) - Päť politických strán a volebných koalícií - Strana regiónov (SR), Blok Julie Tymošenkovej (BJT), Naša Ukrajina (NU), Blok Litvina a Komunistická strana Ukrajiny (KSU) - sa dostane do nového ...
Uviedla to dnes na diskusnom stretnutí s občanmi v Prešove Svitlana Mytrjajevová, riaditeľka pobočky Národného inštitútu strategických štúdií so sídlom v Užhorode na Ukrajine. Najdôležitejšia úloha podľa jej predpokladov pripadne Bloku Litvina. Ako jazýček na váhach môže sa ľudová strana Volodymyra Litvina, predsedu ukrajinského parlamentu z čias prezidenta Leonida Kučmu, pridať do rysujúcej sa koalície SR a KSU alebo koalície demokratických síl reprezentovaných BJT a NU.
Situácia na Ukrajine je tesne pred voľbami pokojná. Na základe najnovších prieskumov sa očakáva, že na voľbách sa zúčastní vyše 60 percent voličov. Mytrjajevová zdôraznila, že stále cítiť nedostatok politickej kultúry vo volebnej kampani. Objavuje sa veľa nekorektných vyjadrení politických lídrov. Informácie o falšovaní voličských zoznamov nepovažuje za také vážne, ako tomu bolo pred voľbami v roku 2004, ktoré doviedli krajinu do oranžovej revolúcie. Dobrou správou je i fakt, že kandiduje 20 politických subjektov, čo je o 25 menej ako vo voľbách v roku 2006. Do parlamentu sa môže dostať z nich len ten, ktorý získa viac ako tri percentá hlasov voličov.
Podľa Mytrajevovej nie je až taká akútna otázka prípadného rozdelenia Ukrajiny po voľbách. Za chybné označila dva body volebného programu SR súčasného premiéra Viktora Janukovyča - zaviesť ruštinu ako druhý štátny jazyk na Ukrajine a zorganizovať referendum o členstve Ukrajiny v Severoatlantickej aliancii. Analytička má poznatky, že zvlášť na západnej Ukrajine Janukovyč tým stráca priazeň voličov. Mylne ťaží podľa nej z toho, že v súčasnosti až 60 percent Ukrajincov je proti členstvu Ukrajiny v NATO. \"Je to skôr výsledok nedôslednej informačnej politiky vládnych miest, ako skutočné presvedčenie občanov, \" dodala. V tomto zmysle je podľa nej pre Ukrajinu príkladom Slovensko vo svojom úsilí o eurointegráciu.
Mytrjajevová sa domnieva, že z Ruska by sa nemal \"vyrábať\" veľký nepriateľ, ale výzvou pre Ukrajinu je veľký a vyspelý trh Európskej únie. Fakt vyplývajúci z prieskumov, že len 42 percent opýtaných Ukrajincov chce žiť vo vlasti, 32 percent v krajinách EÚ a až 29 percent v Rusku, komentovala ako výsledok neschopnosti vlády integrovať ruskú menšinu ako druhú najpočetnejšiu na Ukrajine do tamojšej spoločnosti.
Diskusné stretnutie v rámci dlhodobého cyklu tzv. jour - fixe organizovala prešovská kancelária Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku v spolupráci s Nadáciou Konrada Adenauera.
 

Vyberte región