Prví voliči ukrajinských volieb v Prešove prišli hlasovať po 7.00 h

30.09.2007 Prešov

Prešov 30. septembra (TASR) - Prví voliči počas dnešných predčasných volieb ľudových poslancov do ukrajinského parlamentu - Verchovnej rady - prišli do miestnosti zahraničného volebného okrsku č. 90 v Prešove pár minút ...
Svoje právo hlasovať využilo do 10.00 h podľa informácií predsedu 18-člennej komisie Oleksija Kytraľa asi 40 ľudí. Celkove je v zoznamoch voličov uvedených 1876 mien. Ako dodal, voľby v budove tunajšieho Generálneho konzulátu Ukrajiny na Slovensku na Plzenskej ulici č. 11 prebiehajú pokojne. Neprišiel ani žiaden pozorovateľ, ani sa nikto neohlásil. Predpokladá, že po zatvorení volebnej miestnosti o 22.00 h sa dopracuje komisia k záverečnému protokolu okolo 23.30 h, potom ju doručí do Užhorodu na územie Ukrajiny.
Po 10. hodine prišiel do Prešova autobus s približne 20 voličmi z Košíc. Využili ponuku konzulátu na spoločnú dopravu k volebnej urne. Jeden z nich Vladimír Lynnik o tom, prečo prišiel hlasovať, pre TASR povedal, že \"voličský deň\" vníma ako povinnosť. Očakáva, že výsledky volieb rozhodnú \"o dačom\" - Ukrajina bude \"smerovať do demokracie a do toho, žeby bolo lepšie ľuďom\". Ešte dodal, že budúce smerovanie Ukrajiny by sa malo uberať \"aj na Západ aj na Východ\".
Vo vestibule pred volebnou miestnosťou visia na stenách kandidátske listiny všetkých strán, ktoré sa v ukrajinských voľbách uchádzajú o priazeň voličov. Tí si ich však veľmi neprezerali.
Podľa Kytraľa, ktorý je na dlhodobom pracovnom pobyte ako zamestnanec ukrajinských železníc v Košiciach a pochádza z Ľvova, očakávajú v priebehu dňa ešte príchod podobnej skupiny voličov autobusom z Banskej Bystrice.
Tento zahraničný volebný okrsok je pre tých občanov Ukrajiny, ktorí dlhodobo žijú na území troch slovenských krajov - Prešovského, Košického a Banskobystrického - a svoj pobyt ohlásili na prešovský generálny konzulát. Asi mesiac pred voľbami mali možnosť opraviť svoje osobné údaje, aby sedeli so skutočnosťou. Kytraľ dodal, že ráno zaznamenali aj jeden prípad, keď sa občan s ukrajinským pasom domáhal účasti na volebnom akte, no nebol v zoznamoch voličov. Podľa platnej legislatívy, ak volič nie je zapísaný do zoznamu zahraničného okrsku, nemôže hlasovať. V deň volieb nie je už možné zapísať sa do zoznamu, možnosť prenosných hlasovacích lístkov bola zrušená. Tieto informácie poskytol konzulát pred voľbami aj na svojej internetovej stránke na adrese www.ukrconsulate.sk.
 

Vyberte región