Predsedovia koaličných strán opäť rokujú v Tatrách o rozpočte

09.10.2007 Poprad

Vysoké Tatry 9. októbra (TASR) - Predsedovia koaličných strán dnes opäť rokujú vo Vysokých Tatrách na pracovnej porade s ministrom financií Jánom Počiatkom o návrhu budúcoročného štátneho rozpočtu.
Nadväzujú tak na sobotňajšie stretnutie vo vládnom hoteli Kamzík v Starom Smokovci, po ktorého skončení hovorkyňa premiéra Silvia Glendová konštatovala, že medzi koaličnou trojkou nie sú žiadne zásadné principiálne rozpory.
Na diskusie o návrhu štátneho rozpočtu na rok 2008 už veľa času nie je, keďže vláda by sa ním mala zaoberať vo štvrtok tento týždeň. Svoj pôvodný návrh pritom Ministerstvo financií (MF) SR predstavilo v polovici augusta.
Predpokladá sa, že koaliční lídri sa budú snažiť presadiť do návrhu budúcoročného rozpočtu vlastné priority. Z pohľadu ĽS-HZDS patrí k nim rezort pôdohospodárstva, národniari kladú dôraz na oblasť školstva a výskumu, ale aj protipovodňové opatrenia. Vláda Roberta Fica sleduje pri tvorbe rozpočtu aj plnenie maastrichtských kritérií a Paktu stability a rastu.
Návrh budúcoročného rozpočtu musí vláda predložiť do Národnej rady (NR) SR do 15. októbra. Pôjde o upravenú verziu, prvý návrh MF koaličné strany odmietli. Podľa pôvodného návrhu rezortu financií mal štátny rozpočet v roku 2008 hospodáriť s príjmami 346 miliárd Sk, výdavkami 370,2 miliardy Sk a deficitom 24,2 miliardy Sk. Celkový schodok verejných financií mal v budúcom roku dosiahnuť 2,3 % hrubého domáceho produktu (HDP) SR.
Druhé tatranské rokovanie o rozpočte sa začalo o niečo neskôr, ako bolo avizované. Pred 17. hodinou prišiel do Starého Smokovca predseda vlády a šéf Smeru Robert Fico, krátko po ňom minister financií Ján Počiatek. Predsedovia SNS a ĽS-HZDS Ján Slota a Vladimír Mečiar prišli 10 minút pred 18. hodinou.
 

Vyberte región