Eurokomisárka Hübnerová sa zaujímala o problémy integrácie Rómov

26.10.2007 Prešov

Veľký Šariš 26. októbra (TASR) - O problémy integrácie Rómov do majoritnej spoločnosti vo Veľkom Šariši sa dnes zaujímala komisárka Európskej komisie Danuta Hübnerová zodpovedná za regionálnu politiku.
Pre médiá počas návštevy uviedla, že v nových programoch Európskej únie (EÚ), ktoré bude môcť využívať aj Slovensko, sa značná pozornosť venuje podpore rómskej komunity. Preto prišla do Veľkého Šariša, lebo chcela vidieť, \"čo sa už podarilo urobiť, aká dlhá cesta ešte pred nami je\". Oboznámila sa s chodom školy pre rómske deti a aj so situáciou v miestnej osade.
Eurokomisárku sprevádzal minister výstavby a regionálneho rozvoja Marian Janušek, splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Anina Botošová a primátor mesta Veľký Šariš Róbert Oros. Podľa primátora je v meste s asi päť tisíc obyvateľmi 530 takých, ktorí sa hlásia k rómskej komunite a 250 z nich žije v novej osade, kde vyrástlo za posledných šesť rokov dovedna 40 nových bytov. Starú osadu pre jej nevyhovujúce podmienky úplne zbúrali.
Na oba projekty - školu pre rómske deti a byty - samospráva mesta dostala podporu zo štátneho rozpočtu SR i z fondov EÚ. Svoju spoluúčasť na projektoch mesto riešilo tak, že Rómovia odpracovali na výstavbe bytov a rekonštrukcii objektu pre školu svojpomocne stovky hodín.
Hübnerovú najprv privítali v škole, ktorá sa nachádza v centre mesta a navštevuje ju vo vyšších ročníkoch a v troch triedach spolu 37 rómskych školopovinných detí. Ďalších 42 rómskych detí v nižších ročníkoch chodí do školy, ktorá je priamo v osade. Súčasťou objektu v osade je aj nové hygienické komunitné centrum. Vyrastalo po etapách, najprv ako hygienické, potom komunitné a nakoniec sa dobudovali priestory pre žiakov. Hodnota celkového diela je podľa Orosa do sedem miliónov Sk.
Eurokomisárka sa zaujímala o problémy vo vzdelávaní rómskych detí, pričom naznačila, že pre budúcnosť Rómov a ich lepšiu integráciu je vzdelávanie najvážnejšou podmienkou.
V osade navštívila aj niektoré byty. Zašla do izby Boženy Bilej, ktorá ako jedna z mála obyvateľov osady má prácu. Je zamestnaná ako upratovačka v škole.
 

Vyberte región