Pamiatky UNESCO sú najobľúbenejšími atrakciami v Prešovskom kraji

04.05.2016 Prešov

Prešov 4. mája (TASR) – Pamiatky zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO patria k najnavštevovanejším turistickým atrakciám na Slovensku. Najviac takýchto pamiatok s nachádza na území prešovského regiónu a to si uvedomujú aj jeho obyvatelia. Väčšinu z nich sami v ankete zaradili medzi sedem divov svojho rodného kraja.

Za najatraktívnejšiu architektonickú pamiatku obyvatelia kraja považujú historické centrum Bardejova s meštianskymi domami, ktoré sa rozprestiera okolo starobylej goticko-renesančnej budovy mestskej radnice. Námestiu dominuje Bazilika sv. Egídia s jedinečnou kolekciou jedenástich drevených krídlových oltárov.

Obyvatelia severovýchodného Slovenska odporúčajú turistom navštíviť aj mesto Levoča, ktoré rovnako považujú za jeden z divov svojho kraja. V centre Spiša stojí kostol, na ktorý sú zvlášť hrdí. História Chrámu sv. Jakuba v Levoči siaha až do 14. storočia a nachádza sa v ňom vzácny drevený oltár z dielne Majstra Pavla z Levoče, ktorý je so svojou výškou 18,6 metra najvyšším dreveným neskorogotickým oltárom na svete.

Bohaté duchovné a kultúrne korene obyvateľov Karpát pripomína súbor drevených chrámov. Mnohé z týchto unikátnych sakrálnych pamiatok sú stále miestom stretávania sa veriacich grécko-katolíckej, rímsko-katolíckej či evanjelickej cirkvi. Do zoznamu UNESCO zaradili chrámy v Kežmarku, Hervartove, Ladomirovej a v Bodružali.
 

Vyberte región