Vynovená botanická záhrada v Tatranskej Lomnici je znova otvorená

06.05.2016 Poprad

Tatranská Lomnica 6. mája (TASR) – Expozíciu tatranskej prírody Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP), ktorá bola od septembra minulého roka zatvorená, dnes otvorili. Počas zatvorenia prešla botanická záhrada veľkou premenou. Pribudli nielen nové menovky s popisom rastlín, ale aj informačný panel v Braillovom písme či špeciálne lupy pre slabozrakých návštevníkov.

Expozícia tatranskej prírody ponúka aj ďalšie novinky. "Pri vstupe do záhrady pribudli dva informačné panely s mapkou a popisom areálu vrátane jednotlivých biotopov v slovenčine, nemčine a angličtine. Rovnako aj nové výdrevy na okrajoch chodníkov. Rastliny a stromy majú nové drevené menovky s odbornými názvami v slovenčine a latinčine," vymenovala koordinátorka vonkajšej správy Štátnych lesov TANAP Lenka Burdová. Podľa jej ďalších slov nové vybavenie získala tatranská botanická záhrada vďaka Základnej organizácii Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Vysoké Tatry. Tá získala finančnú podporu z Environmentálneho fondu.

Súčasťou expozície sú aj druhy rastlín, ktoré ľudia počas turistiky nevidia. "Patrí k nim endemický druh Tatier a Fatry mak tatranský, vzácna skalokráska pyrenejská, trávnička alpínska a vičenec horský, ktoré sa vyskytujú v Tatrách len v jednej lokalite," vymenovala botanička Štátnych lesov TANAP Zuzana Homolová.

V botanickej záhrade si môžu návštevníci zakúpiť aj sadenice a semená tatranských rastlín. V tomto roku ponúkajú Štátne lesy TANAP podľa Burdovej viac ako 60 druhov, medzi ktorými nechýba najžiadanejší plesnivec alpínsky, silenka bezbyľová či horec Clusiov.

Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici bude otvorená 133 dní, od 6. mája do 18. septembra denne od 9.00 h do 15.00 h a počas letnej turistickej sezóny do 17.00 h.
 

Vyberte región