Kanaďania vykročili za obhajobou titulu majstrov sveta víťazne

06.05.2016 Celý región

Petrohrad 6. mája (TASR) - Kanadskí hokejisti vykročili za obhajobou titulu majstrov sveta víťazne. V otváracom stretnutí B-skupiny MS zdolali v Petrohrade zámorského rivala USA jasne 5:1, hoci nemuseli výkonnostne šliapať na plné obrátky.

Američania nastúpia najbližšie už v sobotu o 19.15 SELČ proti Bielorusom, Kanadu vyzvú v nedeľu o 11.15 Maďari. S oboma zámorskými výbermi sa slovenská reprezentácia stretne pred koncom základnej fázy.

B-skupina (Petrohrad)

USA - Kanada 1:5 (1:2, 0:1, 0:2)
Góly: 5. Maroon (Connor, Warsofsky) - 6. Hall (Brassard, Perry), 9. Gallagher (O'Reilly), 32. Duchene (Ceci, Murray), 46. Jenner (O'Reilly), 52. Marchand (Duchene). Rozhodovali: Björk (Švéd.), Wiegand (Švaj.) - Lazarev (Rus.), Lhotský (ČR), vylúčení: 5:3 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, 5230 divákov.

USA: Kinkaid - Wideman, Hanifin, Skjei, McCabe, Murphy, Warsofsky, Santini, Vatrano - Hinostroza, Larkin, Foligno - Schroeder, Matthews, Maroon - Fasching, Hendricks, Wood - Motte, Compher, Connor

Kanada: Talbot - Tanev, Rielly, Ceci, Murray, Dumba, Hutton, Reinhart, Matheson - Perry, Brassard, Hall - Duchene, McDavid, Marchand - Gallagher, O'Reilly, Jenner - Stone, Scheifele, Domi


Kanada vstúpila do zámorského derby vlažne. Po chabej presilovke nezvládla hneď prvé oslabenie, keď v 5. minúte pretavil zmätok v bránkovisku na úvodný gól Maroon. Napriek komornej atmosfére sa obhajcovia titulu rozbehli a dvomi úspešnými kombináciami s koncovkami Halla a Gallaghera skóre otočili. Od druhej tretiny hrali oba tímy disciplinovane a "javorové listy" začali v rovnovážnom počte napĺňať predpoklady hviezdneho výberu. Americká snaha o vyrovnanie bola síce sympatická, no strata na rivala od 32. minúty už dvojgólová. Duchene ukázal obrovský prehľad v hre, puk si podržal na hokejke a vedľa Kinkaida trafil ideálne - 1:3. Američania neustúpili od aktívnej hry, no dostali lekciu z efektivity. V tretej tretine najskôr so šťastím zvýšil Jenner a v 52. minúte zakončil samostatný únik v oslabení na konečnýchn 5:1 Marchand.

Povedali po zápase:
Matt Hendricks, kapitán USA: "Zápas sme nezvládli po defenzívnej stránke. Veľakrát sme prepadli, nechali sa prečísliť. Súper lepšie korčuľoval, pred bránkou si vytvoril viac príležitosti, a preto vyhral. Už v najbližšom zápase chceme hrať rovnakým štýlom."

Derick Brassard, útočník Kanady: "Prvých desať minút bolo náročných. Inkasovali sme, no naštartovali sme sa a našli správnu cestu za gólmi. Chémia vo formáciách ešte nie je ideálna, potrebujeme sa trošku zohrať. Verím, že v nasledujúcom zápase to už bude lepšie. Američania majú v tíme mladých univerzitných hráčov. Odohrali slušný zápas a myslím si, že v priebehu turnaja budú ešte silnejší."

Brendan Gallagher, autor druhého gólu Kanady: "Nebol to taký ľahký zápas, ako by mohol podľa skóre vyzerať. Súper hral tesnú obranu, dobre korčuľoval, bola to pre nás skutočná výzva. Zápas s Američanmi je pre nás vždy otázkou prestíže. Gól, ktorý som strelil, je pre mňa pekným darčekom k dnešným narodeninám."

Connor McDavid, útočník Kanady: "Nemyslím si, že by to bolo pre nás jednoduché víťazstvo. Súper sa ujal vedenia a chvíľu trvalo, kým sme sa dostali do tempa. Myslím si, že ak doladíme nejaké veci a zlepšíme presilovky, tak to bude ešte lepšie. Na európskom veľkom klzisku je to trochu iný hokej ako v NHL, je tu viac priestoru, viac korčuľovania, nemáme s tým však problém."
 

Vyberte región