Česi si na úvod turnaja poradili s favorizovanými Rusmi 3:0

06.05.2016 Celý región

Moskva 6. mája (TASR) - V šlágri úvodného dňa 80. hokejových MS vyhrali v piatok v Moskve českí hokejisti nad domácim Ruskom 3:0. V impozantnom a dynamickom zápase predviedla česká hokejová škola svoj veľký formát.

Česi sa v druhom zápase základnej fázy predstavia o 24 hodín v zápase s Lotyšskom, Rusi nastúpia v nedeľu predpoludním (11.15) proti Kazachstanu.
 
A-skupina (Moskva):
Česko - Rusko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Góly: 15. Kudrátek (Kovář, Kempný), 21. Červenka (Jeřábek, Pastrňák), 59. Birner. Rozhodcovia: Piechaczek (Nem.), Wehrli (Švaj.) - Nieminen (Fín.), Pihlblad (Švéd.), vylúčení: 5:5 na 2 min., presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 12.100 divákov (vypredané).

Česko: Furch - Jeřábek, Jordán, Šimek, Kolář, Kundrátek, Kempný - Pastrňák, Plekanec, Červenka - Birner, Kovář, Řepík - Kašpar, Zohorna, Kousal - Filippi, Koukal, Jarůšek

Rusko: Bobrovskij - Vojnov, Jemelin, Belov, Čudinov, Marčenko, Zajcev, Antipin - Telegin, Dacjuk, Mozjakin - Dadonov, Šipačov, Panarin - Ľubimov, Kalinin, Plotnikov - Širokov, Burmistrov

Energiou nabitý zápas mal elektrizujúci priebeh a hoci góly sprvoti nepadali, diváci mali ohromnú zábavu. Väčšine publika v moskovskej aréne však radosť kalila koncovka ich miláčikov, ktorí boli miestami vo veľkom nápore, ale Dadonov, Širokov, ani Vojnov v sľubných šanciach neuspeli. Česi dávali viac dôraz na defenzívu, skvele šermovali hokejkami a hádzali sa do striel, no keď to išlo, nebezpečne kontrovali. Po niekoľkých jedovatých situáciách udreli v presilovke, v ktorej Kundrátek prestrelil Bobrovského. Druhý gól pridal opäť v početnej výhode krátko po návrate z kabín Červenka, ktorý skvele úradoval dorážkou pred bránkoviskom. Rusi na niekoľko minút stuhli a mohli viackrát inkasovať, lebo český tím hral komplexný hokej prvej akosti. Strhlo sa tak zruba 15-minútové peklo, v ktorom dva nebezpečné nájazdy Rusov vždy vystriedala aspoň jedna kontra súpera.

Obe mužstvá, na úvod šampionátu v prekvapujúco inšpiratívnom formáte zápasu, mali viacero šancí a Rusi nedokázali puk zasunúť do bránky ani v neuveriteľnom trojminútovom kolotoči v útočnom pásme. Nevídané divadlo dostalo totálne vyčerpanú českú päticu na kolená, ale tá obetavo bránila v nepriepustnom vzorci a hoci zborná v dvoch vlnách svojich hráčov počas hry vystriedala, zo 7-8 nebezpečných pokusov nebolo napokon nič... Ani v tretej tretine tempo príliš nekleslo, aj keď Česi dopredu už príliš nehrýzli. Rusi opäť pozahadzovali čo sa dalo, z veľkej časti stroskotávali na Furchovi a inokedy zase na rýchlych čepeliach brániacich Čechov. Tí svoj super výkon spečatili do prázdnej bránky a vyhrali tak všetky tri tretiny zápasu.

Povedali po zápase (ČT Sport+ iihf.com):
Jan Kolář, obranca ČR: "Bol to veľmi rýchly hokej. Rusi sú výborní na puku, ale chvalabohu sme sa dostali do vedenia a potom sme sa snažili hrať disciplinovane. Čistili sme to tam pre bránkou, aby sa Rusi nedostali do garáže, ustáli sme aj tie tlaky, či presilovky. Vychádzalo nám to, že sme hrali aktívnu obranu, hádzali sme si tie puky do ich pásma a keď sme využili presilovky, tak nám to vyšlo."

Dominik Furch, brankár ČR: "Musím pochváliť chlapcov, Rusi síce mali pozičný tlak, ale do koncovky sa dostávali ťažko. Naši hráči ich výborne vytláčali a hádzali sa do striel."

Oleg Znarok, tréner Ruska: "Nehrali sme zle, ani v prvej tretine tom nebolo najhoršie. To, čo nás zaskočilo, to boli presilovky, dostali sme z nich góly a na druhej strane z našej strany boli ďaleko od úspechu."
 

Vyberte región