Vladimír Seman napísal knihu rozprávok o Prešove

10.11.2007 Prešov

Prešov 10. novembra (TASR) - Kniha Rozprávky môjho mesta je prvou z pera Prešovčana Vladimíra Semana, ktorou v týchto dňoch vstúpil do povedomia verejnosti. Edičný čin pochádza z dielne Vydavateľstva Anna Nagyová v Prešove.
V knihe s kresbami Sergeja Pančáka je 14 vymyslených príbehov, viažucich sa však k reálne existujúcim osobám, budovám či udalostiam v histórii mesta. Napríklad, prečo sa rieka pretekajúca Prešovom volá Torysa, prečo je uprostred hlavného námestia socha Neptúna, alebo prečo sa najznámejšia historická sála v meste volá Čierny orol.
Seman, ktorý bude mať na budúci rok päťdesiatku, o knihe svojich rozprávok o Prešove pre TASR povedal, že ich písal asi dva roky. \"Zaujíma ma história Prešova a začalo to históriou divadla, \" konštatoval tento rodák z obce Ľutina so známym pútnickým miestom v okrese Sabinov, ktorý v Divadle Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove pracuje ako vedúci techniky a je dlhoročným predsedom tamojších odborov. Keďže nenašiel knihu rozprávok o Prešove, vytvoril ju. Najviac ho zaujíma 17. storočie, a to aj preto, lebo ho považuje v dejinách mesta za najzaujímavejšie. Do tamtých čias situoval aj dej novely, na ktorej teraz pracuje.
Podľa vydavateľky Nagyovej knižočka vydaná v náklade 500 kusov je motiváciou pre Prešovčanov \"viac si všímať veci, domy i skutočnosti okolo seba\". Príkladom pre nich môže byť práve Seman, ktorý po meste chodieva \"s otvorenými očami a fantáziou\". Veľmi by ju potešilo, keby si knihu všimli prešovské školy a prostredníctvom nej motivovali deti k láske k rodnému mestu.
Nagyová vydala viac ako desať kníh. Je medzi nimi už aj iná kniha rozprávok - spred vyše desiatich rokov od Maji Mikovej pod názvom Cukríková škôlka. Jej vydavateľstvo sa sústreďuje na objavovanie literárnych talentov v Prešovskom kraji. Je tiež autorkou edičného počinu v podobe slovensko-anglického časopisu Moje mesto Prešov - My City Prešov.
Premiérová prezentácia Semanovej knihy sa konala v priestoroch Materskej školy na Jurkovičovej ulici v Prešove. Deťom prišli prečítať niektoré rozprávky Semanovi kolegovia z DJZ - herecký manželský pár Kveta a Jožo Stražanovci.
 

Vyberte región