Nočná prehliadka hradu Strečno ponúkla ohňovú šou i pozorovanie oblohy

22.05.2016 Žilina

Strečno 22. mája (TASR) – Nočná prehliadka hradu Strečno a stredovekej dediny Paseka bola v sobotu (21.5.) jedným z podujatí Noci múzeí a galérií, do ktorej sa zapojili všetky expozície Považského múzea v Žiline.

Podľa Michaely Kolárikovej z Považského múzea v Žiline začala Noc múzeí a galérií bežnými otváracími hodinami na Budatínskom hrade, v objektoch ľudovej architektúry v Čičmanoch a v expozícii Jánošík a Terchová v Terchovej. "Pridanou hodnotou boli predĺžené otváracie hodiny v Múzeu dopravy v Rajeckých Tepliciach, premietanie filmu o živote palatína Juraja Turza v Sobášnom paláci v Bytči a čerešničkou na torte bola nočná prehliadka hradu Strečno," povedala Koláriková.

Doplnila, že v stredovekej dedine Paseka mali ľudia možnosť od 20. do 23. hodiny vidieť otvorenú dielňu konzervátora archeologických nálezov. "Na Paseke boli prístupné domčeky pekára, bylinkárky, útulňa, ale aj domček rybára. Lektorky na hrade Strečno boli tradične poobliekané v dobových kostýmoch a ľudia mohli nahliadnuť aj do kaplnky, kde je uložená replika tela Žofia Bosniakovej. Návštevníci videli tiež ohňovú šou a keďže bolo príjemné a pekné počasie, v spolupráci s Krajskou hvezdárňou v Žiline sme pozorovali nočnú oblohu," dodala Koláriková.
 
 
 
 

Vyberte región