Markušovce: Nočné prehliadky v kaštieli budú venované rodu Máriássy

22.07.2016 Spišská Nová Ves

Markušovce 22. júla (TASR) – Kaštieľ v Markušovciach v okrese Spišská Nová Ves ponúkne v sobotu 23. júla nočné prehliadky, počas ktorých sa budú môcť návštevníci dozvedieť viac o šľachtickom rode Máriássy a spoznať jeho najvýznamnejšie osobnosti. TASR o akcii informovala Eva Čarnogurská z Múzea Spiša, pod ktoré kaštieľ patrí.

„Šľachtický rod Máriássy pôsobil v Markušovciach osem storočí. Za svojho pôsobenia tu postavili viaceré významné objekty. Medzi nimi aj kaštieľ a letohrádok Dardanely. Patrili im rozsiahle pozemky nielen v okolí rodového sídla,“ uviedla Čarnogurská s tým, že Múzeum Spiša sa vo svojej pobočke v kaštieli v Markušovciach počas tohto roka venuje sprievodným podujatiam v súvislosti s príbehom i historickými poznatkami o tomto rode.

„Prehliadka kaštieľa je pripravená vo dvoch vstupoch, a to o 19.00 a 21.00 h. Spestrí ju šermiarske vystúpenie skupiny Jago o 20.00 h,“ informovala Čarnogurská.

Kaštieľ v Markušovciach, ktorý bol postavený v renesančnom slohu, začali Máriássyovci budovať v roku 1643. Do rokokového štýlu ho prestavili v rokoch 1770 – 1775. Pre účely múzea bol upravený v 50. rokoch 20. storočia. V súčasnosti sa v ňom nachádza expozícia nábytku a interiérových doplnkov, chronologicky usporiadaných od 17. storočia až po začiatok 20. storočia. Historický nábytok je doplnený ukážkami umeleckej histórie, remesiel či predmetov úžitkového umenia.
 
 
 

Vyberte región