Kingová zlatá na 100 m prsia v olympijskom rekorde

09.08.2016 Celý región

Rio de Janeiro 9. augusta (TASR) - Americká plavkyňa Lillia Kingová získala na OH 2016 v Riu de Janeiro zlatú medailu na 100 m prsia. Vo finále zvíťazila v novom olympijskom rekorde 1:04,93 s náskokom 57 stotín pred Ruskou Juliou Jefimovovou. Pre 19-ročnú Kingovú je to životný úspech. Triumf amerických farieb podčiarkla ziskom bronzu Catherine Meiliová.

Nad účasťou 24-ročnej ruskej plavkyne s dopingovou minulosťou sa dlho vznášal otáznik, definitívu štartu na OH v Riu de Janeiro získala až v piatok po verdikte Športového arbitrážneho súdu (CAS). Vlaňajšia majsterka sveta napokon zaostala o viac než pol sekundy za víťaznou Američankou Lilly Kingovou.

Jefimovová plávala okrem súperiek aj proti väčšine publika, ktoré ju "odmenilo" hlasitým bučaním. Pre 16-mesačný dištanc, ktorý v roku 2014 dostala za pozitívny test na anabolický steroid dehydroepiandrosterón (DHEA), čelila aj nepriateľskému správaniu plaveckých kolegov. Víťazka Kingová jej pri oslavách v bazéne ruku nepodala a dala jasne najavo, čo si o súperke myslí.

"Toto víťazstvo potvrdzuje, že sa dá súťažiť čisto, iba vďaka tvrdej práci na tréningoch a v posilňovni. Je možné dostať sa na vrchol a robiť to fér," vyhlásila Kingová. Tá sa už počas rozplavieb ocitla vo verbálnom útoku s Jefimovovou, konfrontácia pokračovala po semifinále, keď na seba obe plavkyne ukazovali prstami. Američanka sa držala svojej názorovej línie aj na tlačovej konferencii po finále, keď súhlasila, že v Riu by nemal štartovať ani jej krajan, šprintér Justin Gatlin, ktorý bol dvakrát potrestaný za doping.

Dopingom škandalizovaná Ruska Julia Jefimovová si na olympiáde v Riu vyplávala na 100 m striebro.

Ku kontroverznej Jefimovovej účasti sa vyjadril aj slávny americký plavec Michael Phelps. "Verím, že šport by mal byť čistý. Malo by sa rozhodovať v bazéne. Ak niekto dopoval nie raz, ale dvakrát a stále má šancu súťažiť na týchto hrách, nie je to podľa mňa správne a láme to moje srdce," reagoval najúspešnejší olympijský športovec všetkých čias na štart ruskej reprezentantky.

Jefimovová, ktorej športovú budúcnosť ohrozoval aj tohtoročný pozitívny test na meldónium, sa v rozhovore s médiami rozplakala. "Nemôžem povedať, že som šťastná. Som rada, že som mohla štartovať v súťaži. Neviem, kedy som naposledy poriadne spala. Za uplynulý mesiac určite nie a zvlášť minulé tri týždne boli strašné," priznala štvornásobná majsterka sveta. "Chcela som zlato, aby som dokázala svojim kritikom, že sa mýlia. Preto ma tak veľmi mrzí, že sa mi to nepodarilo," dodala v rozhovore pre AP.

výsledky:

1. Lilly Kingová (USA) 1:04,93,
2. Julia Jefimovová (Rus.) +0,57,
3. Katie Meiliová (USA) +0,76,
4. Ťing-lin Š' (Čína) +1,44,
5. Rachel Nicolová (Kan.) +1,67,
6. Hrafnhildur Luthersdottirová (Isl.) +2,25,
7. Ruta Meilutyte (Lit.) +2,39,
8. Alia Atkinsonová (Jam.) +3,17
 

Vyberte región