Balážov otec: Drahé náboje, šíp letí viackrát

11.08.2016 Celý región

Rio 11. augusta (TASR) - Luk, šíp, kvapky dažďa a olympijská súťažná premiéra Borisa Baláža. V neatraktívnej časti štvrti Maracana veľkomesta Rio de Janeiro vyrástol sympatické a farbistý areál, uprostred faviel a podobne zlovestných domových skladačiek. Vrcholný športový zážitok 18-ročného slovenského lukostrelca trval v stredu iba niekoľko minút, ale vnímal ho intenzívne: "Neprekážal mi ani dážď, keďže neovplyvňoval šípy. Bola tu aj fajn atmosféra," referoval pre TASR.

Baláž v piatkovom nasadzovacom kole, kde sa strieľa len do "pavúka" súťaže, dostal za súpera vysokého favorita, Kórejca Ku Bon-Chana: "Súper to bol silný a skúsený. Je majster sveta a má toho veľa za sebou. Dokáže kontrovať na zásahy protivníka. Triumfuje ten, kto sa vopred cíti ako víťaz a zvládne si udržať koncentráciu," uviedol slovenský mladík.

Kórejský strelec to dokázal hneď na začiatku, keď trafil deviatku a na Balážovu desiatku kontroval rovnakou mincou. Konzistencia jeho šípov bola evidentná, iba 10ky a 9ky, kým slovenský mladík dal aj päťku. "Dalo sa čakať že zo žltého nevyjde. Ja som síce necítil tlak, lebo som naozaj nemal čo stratiť, ale on mal psychiku lepšiu, vytrénovanejšiu. Snažil som sa vytesniť z hlavy rušivé myšlienky, ale emócia veľkého podujatia tam bola," zdôraznil Baláž.

K lukostreľbe sa dostal zaujímavým spôsobom. Strieľa síce deviaty rok, ale rozhodujúca "story" sa zrodila trochu skôr: "Môj oco strieľal z malokalibrovky a ja som po tom tiež túžil. Vysvetľoval mi, že náboje sú drahé a keď budem veľa strieľať, bude to veľa stáť. Odporučil mi lukostreľbu, lebo že šíp môžem vystreliť viackrát."
 

Vyberte región